Vianoce. Rizikom však je, keď s ňou narába kde-kto a deti. Hlavnou zásadou je, aby s ňou manipulovali len pod dozorom dospelého človeka.
Hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Banskej Bystrici Mária Faltániová upozorňuje na rozdelenie zábavnej pyrotechniky do tried. "Na najrozšírenejšom druhu, na petardách, je označenie pyrotechnika II. triedy. Patria tu aj minivýbušky a rímske sviece, fontány, gejzíry, rakety s náplňou farebných svetlíc a iné. Podľa vyhlášky banského úradu o výbušninách môže takúto pyrotechniku používať len osoba staršia ako 18 rokov".
Pyrotechniku I. triedy, to znamená prskavky, pištoľové kapsle, ohňopády, blikavky a vystreľovacie konfety už môže použiť aj dieťa a mládež do 18 rokov. "Pyrotechniku kupujte len u certifikovaných predajcov," varuje M. Faltániová s tým, že množstvo úrazov aj strát na životoch je výstrahou pre tých, ktorí čo i len uvažujú o domácej výrobe a kúpe od pouličných predavačov.
"Nedávajte si pyrotechniku do vreciek odevov, ale dávajte ich napríklad do plechových nádob. Pred odpálením si vždy prečítajte návod a podľa neho postupujte. Zistite, či je dosť dlhá zápalná šnúra. Rakety pred odpálením nezapichnite do zeme, alebo snehu, ale vložte do fľaše s pieskom. Pozor na rakety, na ktorých zhorí zápalná šnúra, ale nevybuchnú. Nepribližujte sa k nim hneď a neodpaľujte ich opätovne". M. Faltániová zároveň vyzýva na ohľaduplnosť. Vzhľadom na starších ľudí a zvieratá, ktorí explózie znášajú veľmi zle, je vhodné neodpaľovať pyrotechniku v ich blízkosti. Mestá i obce vydávajú všeobecne záväzné nariadenia, týkajúce sa používania zábavnej pyrotechniky. Kto ich poruší, hrozí mu pokuta na mieste do 500 korún, v správnom konaní až do tisícky.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer