dedinou ozýva spev gubajkárov, ktorí v sprievode obchádzajú dedinu. Hoci to valasi, odetí do gubajok - kožúškov a nejeden dedinčan poňali humorne, Vlachovská gubajka má svoju myšlienku oslavu narodenia Krista. "Sú to betlehemské vianočné koledy, ktoré sa vo Vlachove tradujú už vyše sto rokov," hovorí starosta Juraj Kováč. Ako dodal, túto skutočnosť dosvedčil ešte žijúci Ondrej Marciš, ktorý má 92 rokov. "Vraj on ako mládenec chodieval s gubajkou nielen po Vlachove, ale aj v Gočove a dokonca aj v Hnilci".
V sobotu pred zotmením vyrazila skupina hore dedinou. Ako býva dobrým zvykom, pred domami ich pohostili pálenkou, deti s betlehemskou hviezdou vianočnými koláčmi. "Je medzi nimi aj kúchniar, ktorý chodieval za koledníkmi a zbieral dary od ľudí. Voľakedy dávali sladký koláč, kus slaninky, jabĺčko. Teraz už aj salónky zo stromčeka a samozrejme, pálenku. Kedysi mal kúchniar aj tulajku, do ktorej ju zlieval. Vtedy však bola všade rovnaká pálenka," hovorí so smiechom starosta. Väčšia časť zvykov sa pri Vlachovskej gubajke zachovala. Spev valachov vylákal pred domy dedinčanov s fľašami "ohnivého moku" a s pečivom v rukách. Každý si zaželal šťastné sviatky a sprievod pokračoval ďalej, pričom obchádzal aj malebné zákutia dedinky. "Je to čisto mužská záležitosť, ale medzi valachmi sú aj dvaja chlapci, preoblečení za paničky s betlehemskou hviezdou. Spievajú takzvanú glóriu. K hviezde valasi pokľaknú a dávajú symbolické darčeky Ježiškovi. Fujarku, valašku, oštiepok, kožuštek...".
V období socializmu vyžadoval program Vlachovskej gubajky isté obmeny. "Samozrejme, vtedy sme nemohli povedať, že 'Daj boh šťastia', ale 'Šťastia a zdravia vinšujem'. Namiesto 'betlehemský salaš' sme hovorili 'vlachovský salaš'. Inak by to neprešlo cez ideologickú komisiu," spomína starosta. Obchádzkou po dedine gubajka nekončí. Keď sa už zotmie, prichádza sprievod do stredu dediny. Na malom amfiteátri sa zvykne zísť aj 500 ľudí. Nielen z Vlachova, ale aj z okolitých dedín si prídu pozrieť nevšedné divadlo. Vystupujú malí koledníci zo škôlky, spieva cirkevný spevokol, znejú pastierske melódie a oslava končí spoločným podaním Tichej noci. Vlachovská gubajka si prosto zaslúži pozornosť každého, kto chce "nasať" atmosféru starých čias a zároveň si spestriť vianočné sviatky. Ako kedysi ľudia, pre ktorých to bola udalosť číslo jeden.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer