percent. Týka sa to predovšetkým poplatku za komunálne a drobné stavebné odpady. Vyššie sú ale i dane z nehnuteľností, dane za užívanie verejného priestranstva, za chovanie psa a za ubytovanie. K doteraz využívaným miestnym poplatkom pribudli navyše dane za predajné automaty a za nevýherné hracie prístroje. Rozhodli o tom poslanci mestského zastupiteľstva na poslednom minuloročnom zasadaní v polovici decembra. Právomoci určovať výšku miestnych daní a poplatkov im umožnil nový zákon č. 582/2004, ktorý posilnil samosprávne kompetencie v daňovej politike.
Mestá a obce môžu teraz samostatne rozhodovať o svojich daňových príjmoch v závislosti od sociálno-ekonomickej únosnosti regiónu. Poslanci i mestské komisie sa zhodli na tom, že zvyšovanie daní nebude dramatické a zohľadní len priemernú ročnú mieru inflácie, pričom v mestských častiach Nadabula a Rožňava Baňa zostane zachované nižšie daňové zaťaženie. Poplatok za komunálny a drobný stavebný odpad je 1,50-koruny na deň za osobu, čo ročne predstavuje 548 korún. Na rozdiel od minulosti sa vzťahuje v plnej výške na všetkých obyvateľov bez rozdielu veku. Oslobodení od poplatku môžu byť len tí, ktorí zodpovedajúcimi dokladmi preukážu, že sa dlhodobo zdržiavajú mimo bydliska. Pre porovnanie je tento poplatok v Spišskej Novej Vsi 1,20 a v Revúcej 1,78-koruny.
Dane z nehnuteľností vzrástli oproti roku 2004 asi o desatinu. V prípade dane za byt to predstavuje sadzbu štyri koruny na meter štvorcový plochy, za nebytové priestory 67 korún, za rekreačné a záhradné chaty 14 korún, za priemyselné stavby 28 korún. Daň za psa chovaného v bytovom dome je 825 korún, v rodinnom dome 330 korún. Približne rovnaký nárast sa týka aj daní za užívanie verejného priestranstva. Veľké rozdiely sú v týchto poplatkoch ale pri využívaní verejných priestorov na podnikateľské účely. Napríklad kým za zariadenie na predaj alebo poskytovanie služieb zaplatí užívateľ v prvej zóne 20 korún na meter štvorcový a deň, majitelia cirkusových a kolotočových atrakcií iba 6 korún.
Najmä zavedenie daní za predajné a nevýherné automaty vzbudilo odpor medzi ich prevádzkovateľmi. Napriek tomu, že sa obrátili na mestský úrad so žiadosťami o ich odpustenie, argumentujúc existenčným ohrozením, poslanci schválili na predajné automaty ročnú daň tisíc korún za stroj a na nevýherné hracie prístroje 5-tisíc korún. Od poplatku oslobodili jedine predajné automaty na nealkoholické nápoje v školách.
Proti sa postavilo aj Združenie výrobcov, prevádzkovateľov nevýherných prístrojov a športových zväzov. Podľa jeho predstaviteľa Antona Čecha je neprípustné pod sadzbu dane za nevýherné automaty zaraďovať aj zariadenia určené na rozvoj športu, ako sú šípky, stolný futbal, biliard, či bowling. Vyrúbenie dane podľa neho spôsobí vymiznutie týchto prístrojov z trhu a likvidáciu týchto športov v SR. Podobne na tom budú aj počítačové herne a internetové kaviarne. Daňové zaťaženie ich prinúti zatvoriť prevádzky, prípadne obmedziť tieto služby. O odpustenie dane z nehnuteľnosti požiadal mesto Košický samosprávny kraj ako aj Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Rožňave. Rožňavská samospráva im však nevyhovela, odvolávajúc sa na zákon o miestnych daniach, ktorý takéto selektívne výhody neumožňuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer