zariadení v dobe, keď sú nútení zásobovať sa počítačmi a inou technikou, sú takmer na dennom poriadku. Náhradu škôd, ktoré narobia páchatelia, si nemajú kde školy uplatňovať. A tak pedagógom neostáva nič iné, než si vydýchnuť, keď im vlamač rozbije "len" okno. Ani to však nie je lacná záležitosť.
"My dávame len za zasklievanie okien v priebehu roka okolo 10-tisíc korún z prevádzkových nákladov. V rozpočte na školy sa doteraz s poistným nerátalo," hovorí riaditeľ Základnej školy (ZŠ) na Zlatej ulici v Rožňave Ján Leško. V tejto škole zaevidovali napríklad vlani v pomerne krátkej dobe 5 až 6 vlámaní. "Poistenie je drahé, pretože komplexy školských budov sú na veľkej ploche. Čo sa však ja pamätám, prostriedky na to neboli vyčíslené nikdy," dodal.
"Veď ani za socializmu tie budovy nikto nepoisťoval," argumentuje primátor Rožňavy František Kardoš. "Ale už mám na stole tri ponuky a v dohľadnej dobe dáme poistiť všetky základné aj materské školy v meste," sľúbil.
Ani štítnická ZŠ nie je poistená. Starostka Katarína Zajacová má informácie, že málokto má tieto zariadenia poistené. "Kým sme vlani nevedeli, koľko peňazí dostaneme, neodvážili sme sa nič poisťovať. Obecný majetok áno, ale školu sme najprv mechanicky zabezpečili a časom ju určite aj poistíme". Pred časom sa aj do tejto školy vlámali a spôsobili škody. Škola ich odstránila na vlastné náklady. "Nikoho totiž nezaujíma fakt, že kým neprešli školy pod kompetenciu miest a obcí, poistené neboli vôbec. A odrazu len platíme pokuty za kontroly hasičov, elektrikárov... Všetko ostalo na obciach".
Výška poistného, samozrejme, závisí aj od počtu škôl v meste či obci. Majú ich poistené v Jelšave aj vo Vlachove. Na rozdiel od Rožňavy napríklad v Revúcej majú poistenú každú školu i škôlku a to hneď od prechodu kompetencií. "My sme už boli klientmi jednej poisťovne a keď k nám prešli školy, hneď sme ich dali poistiť. V prvom polroku vlaňajška sme ročne na to vynaložili 150-tisíc korún, od druhého polroku platíme po dohode o 50-tisíc menej," hovorí primátor Revúcej Jaroslav Gočaltovský.
Riaditeľov nepoistených škôl "strašia" aj iné veci. Do budov, stavaných za komunizmu, sa neinvestovalo už roky. Zatekajú strechy, parkety, stalo sa, že prasklo aj opotrebované potrubie. "Hasia", čo je najakútnejšie, ale na generálne opravy alebo rekonštrukcie nie sú peniaze. Riaditelia sa obávajú, aby nedošlo k ešte väčším škodám na majetku, než narobia výrastkovia vybitými oknami. V tejto situácii by im nik nič nevyplatil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer