Rožňavy obnovila v týchto dňoch tri roky prerušenú výstavbu bane. Dôvodom je posilnenie investorského zázemia firmy Rozmin, ktorá vlastní dobývacie práva na ložisko, ale aj nedostatok kvalitného mastenca na európskom trhu. Zatiaľčo koncom minulého storočia bol európsky trh zaplavený lacným čínskym mastencom, v súčasnosti je v Európe po ňom veľký dopyt. Najmä po tom akostnom, ktorý využíva farmaceutický, kozmetický i chemický priemysel.
"Dôvodom previsu dopytu nad ponukou je podľa odborníkov predovšetkým dynamický hospodársky rast Číny, ktorá potrebuje domáce suroviny. Tento vývoj zvýšil váhu najvýznamnejšieho slovenského ložiska mastenca a rozhýbal investorov," myslí si Ondrej Rozložník, konateľ spoločnosti Rozmin, ktorá je v majoritnom vlastníctve kanadaskej firmy Belmont Resources.
Výhodou ložiska je okrem objemu mastenca aj výborná kvalita a strategická poloha v strede Európy. Leží v Dlhej doline, niekoľko kilometrov severne od Rožňavy, pod hrebeňom Slovenského rudohoria. Mastenec bol objavený náhodne v roku 1985 pri hľadaní cínu. Podľa odborníkov patrí ložisko medzi najvýznamnejšie na svete a obsahuje ešte milióny ton podrobne nepreskúmaných zásob. Európsky trh s mastencom ovládajú spoločnosti Luzenac a Omya.
Základný kameň bane bol položený v roku 1998, technická príprava výstavby začala v júni 2000, prvé metre boli vyrazené v januári 2001, ale na jeseň toho istého roku boli prerušené. "Problémy s financovaním, ktoré boli príčinou zastavenia prác, by sa nemali zopakovať," hovorí Rozložník.
Spolumajiteľmi Rozminu sú spoločnosti Eurogas z Rakúska a Transunited Corporation z Lichtenštajnska. Ide hlavne o finančných investorov, ktorí majú podľa Rozložníka už k dispozícii väčšiu časť prostriedkov na vybudovanie celej bane, ktorá bude stáť vyše pol miliardy korún. Pôjde o povrchové zariadenia, prieskumné práce v ložisku, podzemné banské diela, úpravňu a finalizáciu. Výstavba bane bude spočiatku viazať necelú desiatku baníkov, neskôr sa ich počet zdvojnásobí.
Podľa projektu by sa z nej malo ročne vyťažiť okolo 80-tisíc ton mastenca, ale podľa potreby je možné tento objem aj zdvojnásobiť. Zhotoviteľom bane je spoločnosť Siderit, ktorá v neďalekej Nižnej Slanej ťaží železnú rudu a v budúcnosti by mohla pre Rozmin dobývať aj mastenec. Má skúsenosti, infraštruktúru, techniku i kvalifikovaných ľudí. Ťažba mastenca, ktorá vytvorí niekoľko desiatok nových pracovných miest, by sa mohla začať koncom budúceho roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer