možnosť samostatne určovať dane využila. Tie staré zvýšili v priemere o 10 až 15 percent a tie nové, napríklad za predajné, či nevýherné hracie automaty, sa tiež nerozpakovali vyrúbiť. Nakoľko sa pri týchto rozhodnutiam riadili analýzami, ako i názormi občanov, a nakoľko iba snahou naplniť príjmové časti rozpočtov? Veľké regionálne rozdiely v daniach skôr hovoria o uspokojení momentálnych finančných nárokov než o premyslenejšom postupe. Dlhodobo únosná daňová politika, zohľadňujúca predovšetkým miestnu sociálno-ekonomickú situáciu, by totiž nemohla priniesť v porovnateľných sídlach niekoľkonásobné rozdiely v rovnakých daňových poplatkoch.
Napríklad kým v Stropkove sa nezvyšovalo a radnica sa prihlásila k znižovaniu výdavkov, v Rožňave vzrástli dane v priemere o desatinu, čo radní vysvetlili infláciou. V Spišskej Novej Vsi sa zasa rozhodli, že chov psa v bytovke bude luxusom a zaťažili ho poplatkom tritisíc korún ročne, zatiaľ čo v podobných mestách, ale i v niektorých bratislavských častiach, bude trikrát lacnejší. Mnoho samospráv pristúpilo k daniam čo najjednoduchšie a stanovilo ich paušálne. Bez úľav rešpektujúcich špecifiká daňovníka, ktorý tak stratil možnosť individuálneho prístupu, napríklad pri chove psov. Podobne sa postupovalo aj pri zavedení nových daní. Predajné a nevýherné hracie automaty väčšina samospráv zdanila bez toho, aby rozlišovala akého sú charakteru a na čo slúžia. Poplatkom sa niekde vyhli iba predajné automaty, zabezpečujúce pitný režim v školách.
Masívnejšiemu odpusteniu daní ale nepomohli ani protesty, ktoré avizovali existenčné ohrozenie internetových kaviarní, či niektorých druhov športov závislých na hracích zariadeniach. Iba pár miest nezdanilo počítače a športové automaty, alebo im vyrúbilo len symbolickú daň. Výber peňazí je však len jednou stranou daňovej mince. Tou druhou sú služby pre daňovníkov, ktorých rozsah a kvalita v mnohých sídlach pokryvkávajú. V širších súvislostiach ide o odraz daňovej politiky v celkovom hospodárení samospráv. Nové dane a posilnené finančné právomoci by preto mali zobudiť občanov, aby sa začali viac ako doteraz zaujímať, na čo sa ich peniaze používajú. Či za ne dostanú adekvátnu protihodnotu, či sa investujú, alebo len tak minú na rozkošatené výdavky. Tučné odmeny nevynímajúc.
(autor je redaktorom Hospodárskych novín)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer