evidenčným číslom do konca decembra. Na Okresnom dopravnom inšpektoráte v Rožňave už zbierajú žiadosti o odpustenie zmeškanej lehoty, hoci ich nie je veľa. Každú budú posudzovať individuálne. Vozidlo so starou ŠPZ nevyradia z evidencie len tomu, u koho budú na meškanie závažné dôvody. Napríklad vrátanie zaisteného vozidla, nájdenie odcudzeného auta, ukončenie súdneho sporu, dlhodobej hospitalizácie, práceneschopnosti, návrat z výkonu väzby a iné. Žiadosť sa podáva do 15 dní odo dňa, keď pominuli spomínané dôvody. Je však mnoho ľudí, najmä staršej vekovej kategórie, ktorí "vybehávanie" po úradoch s tlačivami ignorujú. Ak s autom s neplatnou značkou nebudú jazdiť po cestách, pokutu nedostanú. Ale zdá sa, že nik neskontroluje, či ho náhodou doma v garáži nerozoberajú na súčiastky, čo je protizákonné. Prednosta Obvodného úradu životného prostredia v Rožňave Peter Kliment (na fotografii) upozorňuje na hrozbu vrakov pre životné prostredie. "Podľa vyhlášky 125 z roku 2004 o spracovaní starých vozidiel si auto môže majiteľ ponechať. Musí však u nás, alebo na polícii vyplniť tlačivo a prehlásenie s údajmi o tom, kde ho bude, na akej adrese uskladňovať. Buď uvedie, že si ho nechá ako veterána, alebo na iné účely. V žiadnom prípade nie na súčiastky, alebo náhradné diely. Staré auto nesmie držať na verejných priestranstvách, v čestnom prehlásení môže byť uvedený len súkromný pozemok ". Parkovanie na týchto miestach kontroluje mestská polícia.
V Revúcej presný postup vypracovaný zatiaľ nemajú, ale vzhľadom na pomerne nízky počet starých ŠPZ nepredpokladajú ťažkosti. "Budeme sa snažíme nájsť majiteľa a s ním sa dohodneme na prsnom termíne odťahu. Počkáme ešte do konca mesiaca a potom začneme s kontrolami," hovorí náčelník tamojšej mestskej polície Jozef Gašpar. Dlhodobo odstavené autá zvyčajne putujú na vrakovisko, ale napríklad Rožňavský okres takto vyhradené parkovisko nemá. "Kto sa však chce zbaviť starého vozidla a predať ho na súčiastky, vypíše tlačivo a auto odovzdá autorizačnej firme. Pre Rožňavský okres je najbližšie v Moldave nad Bodvou. Majiteľ za to dostane tisíc korún," upresňuje P. Kliment. Na Obvodný úrad životného prostredia v Rožňave príde denne 5, 6 ľudí so žiadosťami o kladné stanovisko k vyradeniu vozidla. Väčšinou preto, lebo si chcú staré auto, hoci bez neplatnej značky ponechať. Veterána chce zo svojho "tátoša" urobiť málokto. Zväčša uvádzajú iné dôvody. Pracovníci úradu pomáhajú pri vyplňovaní najmä tým starším. Hoci tortúry na úradoch sprevádza mierny chaos, podľa skúseností P. Klimenta si ľudia zákony naštudujú. A vedia, že do kolónky "iné dôvody" uviesť spracovanie na náhradné diely, alebo na súčiastky, uviesť nemôžu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer