povytrhávali kovové svietniky, rozbili ich sklenené vnútra a všetko to porozhadzovali po okolí. Zničili tak 31 svietnikov na približne 20 hroboch a spôsobili 45-tisícovú škodu. Aký je dôvod ich konania, nevedia ani miestni.
"Toto normálny človek neurobí. To musí byť dajaký primitív," krútili hlavami včera. Rušenie pokoja mŕtvych rozhorčilo najmä starších obyvateľov dediny v Rožňavskom okrese. Snažili sa, aby miesta posledného odpočinku ich príbuzných boli pietnym miestom a tomu prispôsobili aj dekorácie. Niektoré neboli práve najlacnejšie.
Cintorín sa napriek bráne a plotu nezamyká. Vandali doň vošli niekedy medzi utorkom a stredou. "Správca cintorína tam bol ešte v utorok predpoludním a všetko bolo v poriadku. Keď tam prišli ľudia v stredu, na prvý pohľad bolo vidieť, že sa tam niečo udialo," hovorí pracovník slavošovského obecného úradu Ján Blaško. "Zamerali sa na okrasné svietidlá. Jedno stojí približne tisíc korún a zničili ich 31. Na pomníkoch boli pripevnené hmoždinkou. Vandali išli hrob po hrobe, rad-radom".
Neukradli nič, len ničili. To, čo po nich zostalo, však už pozostalí beztak vyložiť na hroby nemôžu. Do včerajška už mnohí z nich stihli následky „nájazdu" zlikvidovať. Okolie niektorých hrobov však ešte aj včera hyzdili polámané dekorácie, rozbité kusy skla, pokrivené kovové svietniky. "Netušíme, kto to spravil. Možno nejaký mentálne zaostalý človek, lebo zdravý by toho schopný nebol".
Slavošovský cintorín má približne 300 hrobov. Medzi historicky najvýznamnejšie patrí hrob zakladateľky fabriky slavošovských papierní, ktorou bola a je dedina s 1800 obyvateľmi známa. Najstaršie hroby pochádzajú až z roku 1700. Na tých kovové svietniky medzi utorkom a stredou neboli.
Vandali si svoj temperament vybili na cintoríne aj pred šiestimi rokmi. Hmotné škody boli vyššie a pohľad na spúšť ešte žalostnejší, než teraz. "Vtedy vyváľali náhrobné tabule. A zakrátko sa zistilo, že to boli deti...".
Ničenie cintorínov má v Gemeri stúpajúcu tendenciu. V Jelšave však dosiahlo vlani abnormálne rozmery. Od krádeží hodnotných kovových zábradlí okolo starých hrobov prešli totiž zlodeji až k vyrabovaniu rodinnej hrobky. Po kovových truhlách s pozostatkami mŕtvych ostali len prázdne vymurované diery.
Slavošovský prípad klasifikovali policajti ako trestný čin výtržníctva a poškodzovania cudzej veci. Budú sa ním zaoberať na Úrade justičnej a kriminálnej polície OR PZ v Rožňave.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer