kontrolórka mesta Katarína Balážová (na snímke). Výsledkom jej kontroly je zistenie, že mesto prišlo kvôli nehospodárnemu nakladaniu s finančnými prostriedkami o viac než 200-tisíc korún. Mestské zastupiteľstvo preto uložilo prednostovi Mestského úradu (MsÚ) v Rožňave riešiť možnosti vyvodenia právnej zodpovednosti za zistené nedostatky. Medzi tými, ktorých chce mesto brať na zodpovednosť, je aj jeho bývalý prednosta.
V správe o kontrole dodržiavania zákona o verejnom obstarávaní za rok 2003 sa okrem iného hovorí aj o objednávke pre firmu Avinta, s. r. o. Bratislava. Spomínaná firma dostala 10. februára 2003 objednávku, podľa ktorej mala vypracovať obnovu, konverziu a spracovanie dát územného plánu Rožňavy v digitálnej forme za 200-tisíc korún. Pôvodný územný plán mesta Rožňava bol schválený mestským zastupiteľstvom (MZ) v septembri roku 1995, autorom ktorého bol architekt Vojtech Zelina a nie firma Avinta.
Faktúra za vykonané práce bola Avintou predložená vo februári 2003 a to na sumu 222-tisíc korún. V rovnaký deň sa uskutočnila aj úhrada v hotovosti a to vo výške 114-tisíc korún. Zvyšná suma, 108-tisíc korún bola zaplatená z účtu. "Keďže dodávateľ prác bol priamo určený, bez oslovenia ďalších troch firiem k zaslaniu cenových ponúk, došlo k porušeniu zákona o verejnom obstarávaní. Navyše sa spomínané práce objednali na spracovanie starých údajov z roku 1995, preto poukazujem na nehospodárne nakladanie s finančnými prostriedkami mesta," uviedla K. Balážová.
Podľa nej bol vtedajším prednostom MsÚ vydaný pokyn na objednanie tejto zákazky. Na vysvetlenie, prečo nebol dodávateľ vybraný v súťaži, sa v stanovisku pre kontrolórku uvádza, že sa jednalo o dáta, ktoré mal k dispozícii len jeden zhotoviteľ a preto boli objednané práve u neho. "Toto stanovisko nemôžeme akceptovať, nakoľko v ňom nie je zdôvodnené, prečo sa nepostupovalo podľa zákona o verejnom obstarávaní. Okrem toho zhotoviteľ spracoval len dáta, ktoré mu poskytol objednávateľ a ktoré boli v tom čase už neaktuálne," povedala Balážová.
V najbližšom čase začne mesto prostredníctvom svojho právneho zástupcu hľadať možnosť vyvodenia právnych dôsledkov voči zodpovedným. Podľa K. Balážovej ním má byť pracovník, ktorý prácu od firmy prevzal a bývalý prednosta MsÚ v Rožňave, ktorý objednávku zadal. Právne dôsledky sa majú týkať aj možnosti postihu bývalého zamestnanca, zodpovedného za spôsobenú škodu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer