do domácnosti v budove rimavskosobotského územného spolku Slovenského červeného kríža (SČK). Ľudia, ktorí tieto veci už nepotrebujú, ich už roky darujú SČK s pocitom, že sa zídu niekomu inému.
"Takmer každý deň sa príde niekto z mesta, ale už aj z okolitých dedín pozrieť, či neprišiel nový tovar. Nemôžeme zaručiť žiadnu pravidelnosť, preto im odporúčame, aby chodili častejšie. Začali s nami dokonca spolupracovať second handy. Prinášajú to, čo im už dlho stojí v predajniach a vtedy veru máme menší nával," hovorí riaditeľka SČK Mária Majerčíková.
Len párkrát sa stalo, že sa pracovníčkam klienti odmenili "dobráctvom". Napríklad im obtrhali záhony kvetín pred budovou. Alebo sa riadili heslom "podaj prst, zoberiem celú ruku" a ešte nadávali, že nenašli taký tovar, aký si predstavujú. "Väčšina si ale uvedomuje, že tu nenájde najnovšie módne trendy," dodáva riaditeľka pri otázke, či nedošlo k pästným súbojom, ako vraj na nedávnom predaji lacného šatstva z kamiónu kdesi v meste.
"Najviac pomoc dobrých ľudí ocenila snáď rodina, ktorej pred vyše rokom zhorel dom aj so všetkým, čo v ňom mali." Ak sa nájde niekto, kto chodí do výdajne šatstva pričasto a berie všetko, čo mu príde pod ruky, musí prispieť SČK aspoň symbolickou sumou. "Treba ich usmerniť, aby sa predišlo špekuláciám a ďalšiemu predaju tovaru za vyššie ceny." Chýr o pomoci viacdetným a ekonomicky slabým rodinám sa v dedinách šíri prostredníctvom starostov, ktorí ľudí už sami posielajú do Rimavskej Soboty. Nápad to však nebol pracovníčok SČK. "Vyžiadala si to situácia a potreba pomoci," vysvetľuje riaditeľka SČK v regióne s dlhodobo najvyššou mierou nezamestnanosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer