nevyprodukovala kvôli zmenám v prvých dvoch mesiacoch tohto roku a očakávaným dotáciám z VÚC. Autobusový poriadok by podľa nich stratil na aktualite a ľudia by zbytočne dali zaň peniaze.
Pravda je však taká, že: "poriadok prímestských spojov netlačíme už dva roky, lebo ich ľudia nekupovali. V Rimavskej Sobote sme za rok predali asi 10 kusov, v Revúcej je to číslo určite nižšie. Neočakávam, že sa v blízkej budúcnosti budú vydávať poriadky. Ale knižku na diaľkové a medzinárodné spoje máme," povedal Vladimír Kalina, vedúci osobnej dopravy SAD Lučenec, odštepný závod Rimavská Sobota, kam nás z revúckej stanice odporúčali. Niektorí cestujúci si zvykli na to, že mať doma aktuálny prehľad o odchodoch a príchodoch autobusov a rozplánovať si svoj čas podľa cestovného poriadku je luxus. Na revúckej autobusovej stanici dostanú informácie na tabuliach, výveskách, alebo na dispečingu. Starším to však komplikuje život a málo ich bude zaujímať aj vysvetlenie kompetentných. "Dnes už ľudia hľadajú informácie väčšinou cez internet," myslí si V. Kalina. Ako však pomôcť starším cestujúcim, ktorí technickými vymoženosťami nielenže nedisponujú, ale ani neovládajú ich obsluhu? "Starším odporúčam telefonickú linku 047/ 531 385. Tam sú pracovníčky, ktorých úlohou nie je nič iné, len podávať informácie. A môžem vám povedať, že volá pol Slovenska".
Pobehovaním po autobusových staniciach za informáciami, alebo zakúpením elektronickej podoby cestovného poriadku, sa cestujúci z rožňavskej stanice zaoberať nemusia. Kto má záujem, môže si to uľahčiť kúpou knižky s príchodmi a obchodmi mestských aj prímestských liniek. Riaditeľ SAD Košice, dopravného závodu v Rožňave Milan Slivenský na margo neexistujúcich knižiek v susedných okresoch len podotkol, že: "zrejme je to otázka prístupu ku klientom. Nemôžem povedať povedať, že vydávaním a predajom cestovných poriadkov sa dá zarobiť. Ale my sme s predajom spokojní. Ročne vydáme 2500 kusov a predáme asi tisíc. Niečo dáme do organizácií s početnou klientelou. Na obecné úrady sme schopní vytlačiť zvláštne poriadky s odchodom a príchodom autobusov do tej ktorej dediny". Motivujú aj vodičov autobusov, pretože z každého predaného kusu majú určitý zisk. Zákon neukladá povinnosť cestovné poriadky vydávať, len ich vyvesiť na autobusových zastávkach. "Ale keby sme rozmýšľali len pod týmto vplyvom, nebolo by to ku klientom korektné," domnieva sa M. Slivenský.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer