existenčnej neistoty súvisiacej s nedoriešenými cenami plynu, je to úľava. Postupne zvyšujeme produkciu, investujeme a vlani sme dosiahli mierny zisk," uviedol jej konateľ Vjačeslav Semenov.
Podľa neho firma dospela so spoločnosťou SPP ku kompromisnej dohode o cene plynu za minulý rok a v súčasnosti vedie rokovania o tohtoročných tarifách. Vedenie Sideritu verí, že opäť budú obojstranne výhodne a umožnia podniku naplnenie zámerov a uskutočnenie naplánovaných investícií. "Zmluva o cenách plynu z roku 2002 je však stále otvorená a je predmetom súdneho sporu," uviedol Semenov. Siderit namieta neplatnosť jednostranného zvýšenia cien plynu v rokoch 2002-03.
Spoločnosť upravuje chudobnú rudu s nízkym obsahom železa na koncentrát, takzvané vysokopecné pelety. Tie sa používajú ako vsádzka do vysokých pecí. "Je to energeticky vysokonáročný proces, ktorý nemá v súčasnosti fungujúcu technologickú alternatívu", hovorí riaditeľ podniku Dušan Oravec.
Plyn tvorí polovicu výrobných nákladov, firma ho ročne spotrebuje takmer 40-miliónov metrov kubických a patrí k veľkým odberateľom SPP. Napriek vysokým energetickým vstupom považujú majitelia firmy výrobu za rentabilnú. V horizonte troch rokov by chceli rentabilitu produkcie zvýšiť na 5 percent a do ôsmych rokov dosiahnuť návratnosť vložených investícií.
Ako uvádza D. Oravec, Siderit vlani vyťažil 732 tisíc ton rudy, vyrobil z nich 302-tisíc ton peliet a utŕžil 583-miliónov korún, čo zodpovedá plánu a medziročne prekračuje hospodárske ukazovatele. Podľa Semenova sú príčinami zlepšenia situácie najmä investície do opráv a údržby technológií, banskej techniky, ako i optimalizácia materiálových a energetických nákladov, čím sa zvýšila kvalita a efektivita výroby.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer