Divadlá bojujú o prežitie, začína sa vyjednávanie s ministerstvom
Rožňava - Problémy, ktoré doľahli na divadlá na Slovensku, boli dostatočným dôvodom na to, aby sa divadelníci pokúsili prebrať zo spánku Kolégium
Renáta Mazurková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
profesionálnych divadiel na Slovensku. Na jeho stretnutí, ktoré sa konalo začiatkom uplynulého týždňa sa zúčastnila aj riaditeľka Mestského divadla Actores v Rožňave Tatiana Masníková. Prvým krokom kolégia je presadenie niektorých čiastkových legislatívnych zmien. Tie by mali divadlá ochrániť pred kolapsom. Ministerstvo kultúry SR totiž pripravuje prijatie nového divadelného zákona.
"Pravdou je, že naše divadlo nie je ani štátne, nepatrí ani pod VÚC, ale je mestské. Napriek tomu sa nás problémy, ktoré sa na divadla na Slovensku rútia, týkajú. Jedným z cieľov kolégia je presadiť na Slovensku takú finančnú politiku smerom k divadlám, ktorá by im zaručovala financovanie z viacerých zdrojov," vysvetlila T. Masníková. Podľa jej slov je financovanie divadiel a ostatných kultúrnych telies nespravodlivé. Prerozdelenie divadelných telies do skupín podľa daných kritérií by situáciu vyriešilo. "Uvediem príklad: do skupiny A patrí napríklad štátne divadlo, ktoré by zo spoločného rozpočtu malo dostať najvýraznejší balík financií. V skupine B by sa ocitli všetky divadlá, ktoré patria pod VÚC, tretia skupina - mestské divadlá, ako je to naše. Niekde na konci by mali byť občianske združenia, ktoré vznikli "včera", dostali dotáciu napríklad 350-tisíc korún na hru, ktorú vyprodukovali, uviedli dvakrát a pre neúspech zapadla prachom," hovorí T. Masníková.
Podľa nej tu ide takpovediac o zneužitie finančných prostriedkov, ktoré by sa dali využiť aj ináč. Rozdelenie divadiel do skupín však neznamená, že by novovzniknuté telesá nemali dostať šancu presadiť sa. Finančné dotácie by sa však mali podľa T. Masníkovej prerozdeliť aj na základe činnosti divadla. "Treba určiť priority. Komu áno a komu nie. My sme tiež začínali zo svojho. Každé divadlo by malo najprv dokázať, že zvládne fungovanie na vlastných príjmoch. Naše divadlo najprv reprezentovalo Slovensko pod slovenskou vlajkou v zahraničí, získavalo ocenenia a až potom založilo občianske združenie, aby sme dostali nejakú dotáciu. Aj tu je však rozdiel. Získané peniaze sme nepoužili na financovanie vlastnej tvorby či platov, ale na medzinárodný festival," vysvetľuje T. Masníková stanovené priority.
Zámerom kolégia je udržať na Slovensku čo najväčší počet divadiel a vytvárať tak zdravú konkurenciu, ktorú kultúra na prežitie nevyhnutne potrebuje. "Ministerstvo kultúry a všetci zodpovední, by si mali uvedomiť, čo sa stane s národom, ak nepodporí kultúru. Zakrpatieme a stratíme to, čo sme roky budovali. Dnes to vidíme napríklad na deťoch, ktoré len sedia pri televízore a hrajú počítačové hry. Ak nebudú dotácie, bude sa zákonite zvyšovať vstupné a divák to pocíti. Bohužiaľ, pre rodiny s nízkym príjmom nie je divadlo nevyhnutnosťou na prežitie, to si všetci uvedomujeme. Vláda si musí uvedomiť, že nie všetko sa začína a končí v Bratislave. Aj to, že východ potrebuje viac dotácií než západ, kde je ekonomická situácia podstatne lepšia," povedal herec divadla Actores Róbert Kobezda.
Podľa T. Masníkovej čaká kolégium v najbližšej dobe "ťažké" vyjednávanie s ministerstvom kultúry a ministerstvom financií. Svojou čiastkou do mlyna pri presadzovaní potrieb divadelnej obce chce prispieť aj ona a to, "spoločnou prácou, ako členka kolégia profesionálnych divadiel za Mestské divadlo Actores".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer