počtu miest určených na poskytovanie služby. Znížili ho o 30-percent z celkovej sadzby, ktorá predstavovala pôvodne 1,5 koruny na deň a stoličku. Poplatok vyvolal nevôľu prevádzkovateľov reštaurácií, barov, krčiem a pivární. Združení pod hlavičkou miestnej organizácie Slovenskej živnostenskej komory (SŽK) žiadali jeho zrušenie a návrat k pôvodnému systému. Poplatok považujú za diskriminačný, pre mnohých likvidačný a zvyšujúci ich celkové daňové zaťaženie, ale aj náklady na odvoz a likvidáciu odpadu v niektorých prípadoch vyše dvojnásobne.
Po protestoch a rokovaniach s poslancami boli ochotní pristúpiť na jeho zníženie o 70-percent. S aktuálnym rozhodnutím zastupiteľstva, ktoré môže poplatok znížiť o 30-percent, ale len pri splnení podmienky dlhodobého plnenia si záväzkov voči mestu, nie sú v žiadnom prípade spokojní. "Dá sa to uplatniť len na zopár prevádzkovateľov a formulácia 'môže' skrýva v sebe subjektívne rozhodovanie. Z právnej analýzy problému, ktorú sme si dali urobiť, vyplýva, že neprodukujeme komunálny, ale podnikateľský odpad," hovorí Zlatica Marhefková zo SŽK v Rožňave. Môžu si ho dať likvidovať ľubovoľnou oprávnenou firmou a teda nemusia platiť mestu.
Vedenie mesta má však iný názor: "Podľa zákona musia poplatok odvádzať obci, v ktorej podnikajú. Výnimkou sú iba tí podnikatelia, ktorí produkujú priemyselný odpad s osobitným režimom likvidácie a skládkovania".
Rožňavskí podnikatelia v reštauračných a pohostinských službách sa obrátili listom na mestský úrad, aby nebral na vedomie nimi ohlásené skutočnosti pre potreby poplatkov za komunálny odpad a považoval ich za bezpredmetné. Odvolali sa na Zákon o odpadoch č. 223/2001, podľa ktorého pri svojej činnosti netvoria komunálny odpad. "Podľa tohto zákona ním nie je odpad vznikajúci pri bezprostrednom výkone činností tvoriacich predmet podnikania alebo činnosti právnickej či fyzickej osoby-podnikateľa," píšu v liste. Tvrdia, že "nie sme platiteľmi poplatku za komunálne odpady na základe zákona č. 582/2004 o miestnych poplatkoch".
Ak napriek tomu dostanú výmery na ich zaplatenie, sú rozhodnutí ich nerešpektovať. Od prvého apríla majú už odvoz a likvidáciu odpadu dohodnuté s inou firmou. Podľa údajov SŽK je v Rožňave 72 prevádzok verejného stravovania, medzi nimi sú aj bufety či závodné jedálne. Z toho je 42 pohostinstiev, barov, pivární, kaviarní a krčiem. Spolu zamestnávajú do 300 osôb.
(zub)
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer