rožňavskom úrade je takýto vstup len do budovy. Do miestností už nie. Pracoviská v Dobšinej a v Plešivci sídlia na prvých poschodiach. Kým v Rožňave by sa dala vybudovať výťahová plošina, v spomínaných dvoch pracoviskách "robí" problém úzke schodište aj fakt, že sídlia v prenajatých priestoroch. "Už sme žiadali investíciu na výťahovú plošinu do rožňavského pracoviska. Celkovo by sme na úpravy takéhoto druhu potrebovali asi 3-milióny korún. Žiadali sme ich už v minulosti od ministerstva, ale od vlastného projektu sme upustili, pretože sa to zrejme podarí cez národný projekt podporovaný EÚ," hovorí riaditeľka rožňavského úradu Dana Lacková. Úrad práce má v celom okrese približne 200 zdravotne postihnutých klientov, prevažne so sťaženým pohybom. Väčšine však umožňuje vyjsť na prvé poschodie, kde ich úradníci vybavia. Ak nie, "naši pracovníci zídu na prízemie a bez akýchkoľvek problémov im pomôžu priamo tam. Žiadne sťažnosti som nezaregistrovala," pokračuje riaditeľka úradu, ktorý sa pred časom presťahoval do modernejších priestorov. V tých pôvodných by sa o bezbariérovou vstupe nedalo ani len uvažovať.
Revúcky úrad práce podľa jeho riaditeľa Ondreja Kvetka vlastnú budovu nemá. Všetky tri pracoviská, dve v Revúcej a jedno v Tornali majú v prenájme. "Zdravotne postihnutí klienti chodia len do jednej budovy v Revúcej, vybavenej bezbariérovým vstupom, šikmou plošinou a výťahom. V ostávajúcich dvoch pracoviskách preto ani necítime potrebu budovať nové vstupy". V druhej revúckej budove by to bolo podľa riaditeľa vzhľadom na typ objektu aj značne komplikované. V Tornali sa síce úraduje na 1. poschodí, ale takýchto klientov vedia vybaviť aj na prízemí, podobne ako v Rožňave. Revúcky okres má niekoľko desiatok zdravotne postihnutých klientov, O. Kvetko však od nich žiadne sťažnosti na prácu či prístup úradníkov doteraz nezaregistroval.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer