vykonával len inšpektorát práce. Keďže ide o činnosť, ktorú už úrady vykonávali, je jasné, že zamestnávatelia sa môžu v blízkej dobe tešiť na kontroly zamerané na pracovné zmluvy svojich zamestnancov. Podľa riaditeľky Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Rožňave Dany Lackovej vykonajú v Rožňavskom okrese minimálne tri kontroly týždenne. Zameriavať sa budú na vopred vytypované, rizikové oblasti. Cieľom zákona je chrániť nielen spoločnosť pred nelegálnou prácou a nelegálnym zamestnávaním, ale aj chrániť fyzické osoby, pre ktoré nelegálna práca prináša sociálnu neistotu.
"Kontrola čiernej práce nie je pre nás ničím novým. Keďže sme to v minulosti už robili, nový zákon o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní nebude pre nás problémom. Pre túto činnosť sa však nebudú posilňovať počty štátnych zamestnancov, takže si budeme musieť vystačiť s tým čo máme. V pláne však je, že naši pracovníci skontrolujú minimálne tri subjekty týždenne. Niektoré rizikové aj opakovane," uviedla D. Lacková. Podľa jej slov majú pracovníci kontrolného oddelenia dopredu vytypované rizikové oblasti zamestnávateľov. Patria tam najmä reštauračné služby, pohostinské zariadenia, stavebné firmy, či poľnohospodárska sféra. Riaditeľka Lacková už dnes predpovedá, že núdza nebude ani na podnety od samotných občanov, z ktorých niektoré môžu byť opodstatnené a niektoré len klasickým vybavovaním si účtov.
"Rátame nielen s množstvom práce navyše, ale aj s nevôľou zamestnávateľov, hlavne v oblasti medziľudských vzťahov," hovorí riaditeľka. Povinnosťou úradu v tomto smere je aj ukladanie pokút, ktorých výška bude individuálna. "Je rozdiel medzi zamestnávateľom, ktorý si včera založil firmu a nie je v tejto oblasti ešte zbehlý a v podniku, ktorý má niekoľko desiatok zamestnancov. Samozrejme neznalosť zákona neospravedlňuje, no výška pokuty od toho závisieť môže". Na čiernu prácu dopláca v drvivej väčšine zamestnanec, ktorý prichádza nielen o zamestnanecké výhody, ako sú stravné, cestovné, ošatné, dovolenky, či nemocenské dávky, ale aj o sociálne zabezpečenie do budúcnosti. Zamestnávateľ však na rozdiel od neho získa, keď na ňom "ušetrí" 38-percentné odvody do fondov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer