umožňuje im to zákon o zdravotnom poistení. Lekári v Revúckom a Rožňavskom okrese to však nepovažujú za najšťastnejšie riešenie. A to aj napriek tomu, že zákon v prípade akútnych ochorení hovorí o výnimke. "Na prvom mieste je tu Hippokratova prísaha, ktorú ako lekár nemôžem obchádzať. Hneď za ňou je tu pacient. Neviem si dosť dobre predstaviť, že mám pacienta, ktorému síce na prvý pohľad nič nie je a keď ho pošlem preč pre nezaplatené odvody, pred ambulanciou mi skolabuje. Kto potom ponesie zodpovednosť?," kladie si otázku praktický lekár pre dospelých v Jelšave MUDr. Cyril Ivančo, ktorý by spomínaný zákon najradšej zmietol zo stola. Pomôcť lekárom vybrať si medzi tými, ktorí majú svoje záväzky voči poisťovni uhradené a tými, ktorí neplatia, má zoznam, ktorý bude zverejnený a priebežne aktualizovaný na internete od januára budúceho roka.
"Veľmi nerád by som bol, keby sa to dostalo až do tejto polohy, že budeme odmietať pacientov pre nezaplatené odvody. V konečnom dôsledku budeme znevýhodnení aj tak najmä my, lekári. Pacientov samozrejme nepošleme preč a región, v ktorom pôsobíme, sa neplatičmi poistného len tak hemží," hovorí Cyril Ivančo. Rovnaký názor na vec má aj jeho kolegyňa MUDr. Mária Bezeková z Nižnej Slanej. Podľa nej môže medzi pacientom a lekárom dôjsť aj ku konfliktu, ak by ho pre neplatenie poistného odmietla ošetriť. Pacient pritom nemusí za vzniknutý stav byť ani len zodpovedný. Môže sa stať, že zamestnávateľ jednoducho odvody do fondov neuhrádzal a on o ničom nevie. Zdravotné poisťovne totiž na rozdiel od sociálnej nezverejnia názvy firiem, len mená poistencov.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer