každý občan, ktorý je vlastníkom nelegálne držanej zbrane možnosť nahlásiť jej vlastnenie na najbližšom útvare polície. Vyhne sa tak trestnému stíhaniu. Tento zákon kvitujú nielen samotní policajti, ale aj občania v Rožňavskom Revúckom a Rimavskosobotskom okrese. Koľko takýchto zbraní v oboch okresoch je, si nik netrúfa odhadnúť, rovnako ako počet občanov, ktorí zlegalizovanie "na čierno" držaných strelných zbraní využijú. "Zákon, ako taký ma veľmi dobrý základ, je racionálny a ja s ním súhlasím. Odhadnúť koľko nelegálnych zbraní v okrese máme je však absolútne nemožné," uviedol riaditeľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru (OR PZ) v Rožňave Štefan Maďar (na fotografii). Rovnako záporná bola jeho odpoveď na otázku, v akých skupinách nášho obyvateľstva by sa malo nachádzať najviac nelegálne držaných zbraní. "Ak by sme vedeli kde, alebo v akých skupinách sa nachádzajú nelegálne držané zbrane, tak už ich dávno zhabeme," vysvetľuje riaditeľ.
Rovnaký názor na vec má aj jeho kolega v Rimavskej Sobote, do pôsobnosti, ktorej spadá aj okres Revúca, zástupca riaditeľa OR PZ v Rimavskej Sobote Miloš Tomeček. "Samozrejme, že nemôžeme odhadnúť počet nelegálne držaných zbraní a ani nevieme, kde by ich malo byť najviac. Isté však je a to si musíme priznať, že nelegálne držané zbrane sú a bežne sa nimi obchoduje. Tento zákon však dáva možnosti zlegálniť kúpenú zbraň občanovi. Dať ju na expertízu, znamená aj to, že sa vylúči možnosť, že mnou držanou zbraňou bol spáchaný trestný čin," hovorí M. Tomeček. A práve expertíza robí najväčšie starosti tým, ktorí si nezaregistrovanú zbraň kúpili a majú ju v nelegálnej držbe. Je možné, že po predložení na skúmanie a zlegalizovanie bude takáto zbraň identifikovaná ako tá, ktorou bola spáchaná trestná činnosť. "Som vlastníkom zbrane, ktorú som kúpil len pred nedávnom. Samozrejme, využijem možnosť tejto takzvanej zbraňovej amnestie. Čo však v prípade, že bol mojou zbraňou spáchaný trestný čin," hovorí muž, ktorý si zo zrejmých dôvodov neželal byť menovaný. Postup polície v tomto prípade je jasný. V prípade, že expertíza preukáže, že bola zbraň použitá pri páchaní trestného skutku, bude zabavená a prepadne v prospech štátu. V opačnom prípade, občan bude môcť požiadať o vydanie dokladov oprávňujúcich držanie a nosenie tejto zbrane. "Neregistrovanú zbraň síce nevlastním, ale ak by som takú mal, dám si ju zlegalizovať. Z expertízy by som strach nemal, aspoň si budem istý, že s mojou zbraňou nevykonal nikto nič zlé," myslí si Igor, ktorý sa pri svojom povolaní so zbraňami stretáva bežne. Podobný postup už bol uplatnený u našich susedov, v Českej republike. Občania na tamojšie policajné útvary odovzdali 4 192 neregistrovaných zbraní, z ktorých u 16 expertízy ukázali, že boli použité pri spáchaní trestných činov. Ročná lehota tejto amnestie sa bude počítať od vyhlásenia novely v Zbierke zákonov, normu musí podpísať ešte prezident republiky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer