Vodohospodári predviedli techniku na zachytávanie ropných havárií
Rožňava - Pri príležitosti Svetového dňa vody pripravili pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku š. p. OZ Banská Bystrica, závod Povodie
Renáta Mazurková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Slanej Rimavská Sobota deň otvorených dverí, na ktorom v Rožňave prezentovali ukážky rôznej techniky, pomôcok na zachytávanie ropných havárií a mnoho ďalších zaujímavých vecí. Akcia bola určená predovšetkým mladým ľuďom, školákom. Včera sa ich tak na brehu potoka stretlo niekoľko desiatok.
Hoci jarné slnko nehrialo práve najteplejšie, pohľad do zákulisia pracovníkov, ktorí každodenne zabezpečujú povodňovú a havarijnú ochranu a údržbu vodných tokov, si nenechali ujsť ani žiaci Základnej cirkevnej školy v Rožňave. Niekoľko z nich si hneď v úvode vyskúšalo teplo, ktoré sálalo z osvetľovacej súpravy s elektrocenrálou, určenej na zásah v noci. "Ide z toho teplo, skúste," nabádal nás jeden zo žiakov a vzápätí aj vysvetlil, že "to zrejme slúži na to, aby v noci niečo videli". Jeho slová nám potvrdila aj vedúca oddelenia vodnej stráže Ing. Alena Žírošová, ktorá dodala, že spomínané lampy sa používajú pri odstraňovaní následkov havárií v noci.
Problémy jednotlivých regiónov našej planéty so zabezpečením pitnej vody už nabrali podľa technicko- prevádzkového námestníka závodu Povodie Slanej Rimavská Sobota Ing. Milana Škorňu veľké rozmery. "Slovensko zatiaľ v tomto smere nemusí mať obavy, vody máme zatiaľ dostatok. Samozrejme, aj keď už máme dostatok kvalitnej a pitnej vody, nemôžme zaspať na vavrínoch a musíme sa o vodu starať. Preto sme sa rozhodli spropagovať tento dnešný deň a dostať do povedomia hlavne mladých ľudí potrebu starostlivosti o vodu a vodné zdroje," uviedol M. Škorňa.
Bolo mu ľúto, že deti nemohli vidieť jeden špeciálny stroj, ktorý je pre ne mimoriadne zaujímavý. "Ide o kráčajúci bager, ľudovo povedané pavúk, ktorý dokáže pracovať vo veľkých svahoch, zísť do koryta rieky, sám si vyjde na nákladné auto a podobne. Nemáme ho tu, žiaľ, lebo momentálne na ňom robíme generálku," povedal M. Škorňa o stroji, ktorý má hodnotu okolo 5 - 6 miliónov korún a bez jeho pomoci by sa už v dnešnej dobe neobišli.
Každý rok sa akcia zameraná na ochranu vodných zdrojov, ochrany pred povodňami, či havarijným znečistením koná v inom meste Gemerského regiónu, dnes to bolo v Rožňave. Závod tu odprezentoval zabezpečovanie ochrany vodného hospodárstva v rámci svojich povodí, teda svojho územia, ktorého veľkosť je 3300 kilometrov štvorcových od okresu Lučenec až po Dobšinú. Do správy mu patria vodné toky, vodné nádrže, na ktorých zabezpečujú aj protihavarijnú činnosť, napríklad zber ropných látok a podobne. Medzi ich ďalšiu činnosť patrí, aj dnes aktuálna, protipovodňová ochrana.
"Myslím si, že v našom regióne už niekoľko rokov nemáme výrazné problémy s povodňovými stavmi našich tokov. Mali sme v nedávnej minulosti problém v obci Jovice, ale tam šlo skôr o zrážkovú vodu," povedal M. Škorňa. Ubezpečil nás, že vodohospodársky významnejšie vodné toky ako Slaná a Rimava nám vážnejšie problémy ani neurobia a to najmä vďaka pravidelnej údržbe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer