Rožňava/Revúca - Príchod jari nezvestuje len teplé počasie, vtáky a kvitnúce stromy, ale aj dávny jav - vypaľovanie trávy. Aj napriek neustálym
Renáta Mazurková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
upozorneniam ochranárov aj hasičov, občania pália trávnaté porasty naďalej. Vďaka tejto činnosti museli hasiči z Revúcej počas troch dní likvidovať päť požiarov v prírodnom prostredí. Len málo ľudí si v tej chvíli asi uvedomilo, že pri vypaľovaní zlikvidovali plamene aj desiatky chrobákov, mravenísk i rastlín. Oheň v zárodku zničil sotva prebúdzajúci sa život, ktorý ohlasuje príchod jari. Vypaľovanie je pritom trestným činom.
"Práve preto upozorňujeme občanov, že v čase zvýšeného požiarneho nebezpečia v jarnom období a v období dlhotrvajúceho sucha, budeme vykonávať hliadkovaciu činnosť. Pri zistení porušenia týchto zákazov nebudeme váhať a v súlade so zákonom budeme ukladať pokuty, ktoré môžu byť až do výšky 10-tisíc korún," uviedol vo svojom stanovisku vedúci oddelenia požiarnej prevencie Okresného riaditeľstva HaZZ v Revúcej kpt. Ing. Štefan Nikolovič. Pre tých, ktorí majú potrebu očistiť trávnaté porasty má niekoľko rád. "Suché porasty sa dajú pohrabať na kopu a spáliť na bezpečnom mieste za bezveterného počasia. Vypaľovanie porastov kríkov, bylín, či stromov je prísne zakázané. Občania musia zároveň dbať na protipožiarnu ochranu. Nesmú zakladať oheň na miestach kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu," povedal Š. Nikolovič.
Jeho stanovisko v plnom rozsahu podporujú aj ochranári. Vypaľovanie a zakladanie ohňov je najčastejšou príčinou veľkých požiarov v prírode. V roku 2004 v okrese Rožňava bolo likvidovaných 32 požiarov v prírode. Hlavnými príčinami vzniku týchto požiarov však neboli len náhodné odhodené ohorky z cigariet, deti hrajúce sa so zápalkami, či zakladané ohne, ale aj úmyselné vypaľovanie suchých porastov. "Horením sa vyvíja teplota od 100 do 800 stupňov celzia. V plameňoch však nehorí len tráva, ale aj tisíce živočíchov a rastlín. Zhoria tam často hniezda vtákov s vajíčkami, alebo mláďatami. Oheň zničí korene plytko koreniacich rastlín. Prežijú len buriny, lebo tie majú korene hlboko. Prirodzenou súčasťou ohňa je dym. Ten udusí veľké množstvo ďalších živočíchov," vymenováva škody, ktoré spôsobí oheň, pracovníčka environmentálnej výchovy správy NP Slovenský kras Magdaléna Maníková. Ako ďalej vysvetľuje, likvidácia "zeleného odpadu" je pritom jednoduchá, je ňou kompostovanie. V dnešnej dobe je kompost bezkonkurenčne najvýhodnejšou alternatívou hnojenia, znižuje náklady na odpad a neprispieva k znečisťovaniu ovzdušia. Ochranári preto žiadajú obyvateľov, aby prestali z nezmyselným zlozvykom vypaľovania, ktoré likviduje prírodu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer