lebo predpokladajú, že fyzicky slabšia žena sa nebude brániť. Prípad len sprednedávna, keď násilník olúpil 54-ročnú ženu na turistickom chodníku pri Tisovci, zranil ju a okradol nie je prvý, ani posledný. Policajti preto vyzývajú ženy k opatrnosti a radia im, ako prežiť lúpežné prepadnutie.
Podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Márie Faltániovej by ženy nemali podceňovať riziko lúpežného prepadnutia. "Rizikám treba predchádzať. Rovnako by mali ženy dávať pozor na takzvané inscenované situácie. Tie majú spoločné to, že sa žena akoby náhodou dostane do kontaktu s cudzím človekom. Vrazí do nej, alebo ju osloví na ulici pod nejakou zámienkou. Nemali by sa dávať do reči s nikým cudzím, ani v prípade, že ich niekto požiada o pomoc," vysvetľuje hovorkyňa.
V súvislosti s prepadom podotýka, že je normálne mať strach, za ktorý sa netreba hanbiť, pretože v tejto situácii ho cíti každý. Lupič chce obvykle vaše peniaze a nie život. "Pri pouličnej krádeži sa lupič spolieha na moment prekvapenia. Niekedy však stačí pevne držať kabelku, hlasno kričať, alebo sa zachovať nečakaným, pre páchateľa prekvapivým spôsobom. Ak sa vám však zdá situácia beznádejná, napríklad, že vás niekto ohrozuje zbraňou, je rozumnejšie neriskovať," radí M. Faltániová.
Hoci sa zdá, že pri útoku je priam nemožné všímať si detaily, policajti radia zapamätať si čo najviac. Aj detaily pomôžu pri pátraní po páchateľovi. "V nijakom prípade by sa obeť nemala hrať na hrdinku. Prenasledovať lupiča s korisťou nie je dobrý nápad. Keď má už korisť v rukách, je nebezpečnejší. Niektoré obete lúpežných prepadnutí trpia psychickými problémami. Nie je preto hanbou vyhľadať odbornú pomoc," uvádza M. Faltániová.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer