pásme takpovediac doma, ale aj tie, ktoré do našej flóry nepatria. Ide o takzvané invázne rastliny, ktoré v najhorších prípadoch vyvolávajú u človeka smrť a vďaka svojej vitalite vytláčajú v konkurenčnom boji z prírody naše vlastné rastliny. Zákon o ochrane prírody hovorí jasnou rečou: invázne rastliny musí každý, na koho pozemku sa vyskytli, likvidovať. Pracovníci Správy Národného parku (NP) Slovenský kras Brzotín preto pripravili informačnú kampaň, prostredníctvom ktorej upozorňujú starostov obcí i samotných občanov na invázne rastliny i spomínaný zákon.
"Vypracovali sme letáčik, skladačku, ktorú sme rozposielali na školy, aby sa tak cez detí dostala aj k ich rodičom. Dostupnou metódou sme tam vysvetlili, čo vlastne invázne rastliny sú a prečo je nutné ich kynožiť. Deti si tak začnú viac všímať aj okolitú prírodu a môžu nás na ne upozorňovať," uvažuje pracovníčka NP Emília Karasová.
Druhou časťou kampane o inváznych rastlinách je informačný materiál pre starostov 123 obcí spadajúcich pod územnú pôsobnosť správy Národného parku v Brzotíne. "Túto kampaň vediem v spolupráci s obvodným úradom životného prostredia. Materiály sa posielajú na obce so žiadosťou, aby starostovia o inváznych rastlinách informovali prostredníctvom rozhlasu, či vývesných tabulí občanov o šírení týchto nebezpečných druhov," hovorí E. Karasová.
Čas likvidácie inváznych rastlín začne koncom apríla až začiatkom mája, kedy je nutné likvidovať už živé jedince. V Rožňavskom okrese je najviac rozšírená Zlatobyľ obrovská a Zlatobyľ kanadská. Zaznamenal sa však aj výskyt vysoko agresívnej rastliny zvanej Boľševník obrovský. Jeho listy obsahujú jedovaté látky - furokumaríny, ktorých účinok sa prirovnáva aj k chemickej bojovej látke - yperit. V obci Bretka ho ako okrasnú rastlinu pestovala ničnetušiaca žena.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer