a najmenej dvakrát do roka aj na objemný odpad, ako napríklad nábytok, spotrebiče a podobne. Telefonát jednej našej čitateľky nás však presvedčil, že v Rožňave to tak nie je. Mesto nielenže nedáva nádoby na odpad, takzvané kuka-nádoby, ale ani na ne nemá peniaze. Primátor mesta zároveň upozorňuje, že v prípade, žeby si začali občania uplatňovať svoj zákonný nárok, museli by poplatky za zber a likvidáciu tuhého komunálneho odpadu stúpnuť.
"V auguste minulého roka som sa presťahovala do rodinného domu. Keďže viem, že zo zákona mám nárok na 150-litrovú kuka nádobu, požiadala som o ňu na mestskom úrade. Bolo to asi v septembri minulého roka a vtedy mi pracovník, ktorý má tieto veci na starosti, povedal, že ak ich majú na sklade, do týždňa jednu dostanem. A odvtedy je ticho. Pravidelne navštevujem túto inštitúciu s cieľom získať to, čo mi zo zákona patrí, no márne. Vždy si napíšu moje telefónne číslo, vždy ma ubezpečia, že to budú riešiť, že už som v poradí, ale ešte vždy sa nič neudialo," hovorí Zuzana, ktorú už prechádza trpezlivosť.
Primátor František Kardoš sa obvineniam zo strany obyvateľov nebráni a vie o nich. "Vieme, že by tieto kontajnery malo zabezpečiť mesto. Vieme aj to, že ľudia majú na ne nárok zo zákona. Ale žiaľ, nemáme na to finančné prostriedky," hovorí primátor. Podľa jeho slov, ak bude musieť mesto celoplošne zakúpiť kontajnery pre každého občana, ktorý o to požiada, pôjdu zákonite hore aj poplatky za odvoz tuhého komunálneho odpadu. "Aj ja mám doma kuka nádobu kúpenú za vlastné a ani mi nenapadlo žiadať ju od mesta. Samozrejme, ak niekto pozná zákon, nečudujem sa, že si začne nárokovať na to, čo mu patrí. Ale odkiaľ máme na to vziať financie? Minulého roka sme kúpili veľkokapacitné kontajnery za pol milióna korún. Dávali sme ich do lokalít ako Rožňava-Baňa, kde žije sociálne slabšia skupina ľudí," uviedol primátor.
So zabezpečovaním nádob na odpad majú svoje skúsenosti aj obvodné úrady životného prostredia. Kontrolovať, či obce dávajú kontajnery občanom, sa však podľa prednostu Obvodného úradu životného prostredia v Rožňave Petra Klimenta nechystajú. "Kontroly robíme v prípade, že ide o vážne porušenie zákona o odpadoch. Ak sa niekde vyskytnú nedostatky, ideme na miesto, šetríme, spíšeme zápisnicu a nariadime odstrániť nedostatky. Samozrejme, že v prípade týchto 150-litrových kuka nádob ide o porušenie zákona, avšak tento zákon nie je podľa mňa celkom premyslený. Mesto by malo postupne tieto nádoby na odpad ale zabezpečiť," ukončil P. Kliment.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer