klimatické zmeny", ktorú v priestoroch Galérie výtvarného umenia na Námestí baníkov v Rožňave sprístupnili v utorok. "Touto výstavou chceme najmä mladým ľudom ukázať, čo sa dnes deje so Zemou, akými klimatickými podmienkami prechádza. Poukazujeme na extrémy počasia, topenie ľadovcov a rast hladín svetových oceánov, rozširovanie púští, úbytok vodných zásob, posun klimatických a vegetačných pásiem, šírenie chorôb a podobne," hovorí pracovníčka environmentálnej výchovy Správy Národného parku (NP) Slovenský kras v Brzotíne Magdaléna Maníková.
Súčasťou otvorenia výstavy bola aj krátka prednáška, do ktorej sa prostredníctvom otázok i odpovedí zapojili i prví jej návštevníci, žiaci deviateho ročníka Základnej školy na ulici Zeleného stromu v Rožňave. Z fotografií medzinárodnej organizácie Greenpeace sa mali možnosť dozvedieť, ako sa Zem v priebehu svojej histórie zmenila. "Pomerne zaujímavé boli informácie o klimatickom scenári pre samotné Slovensko. Extrémne javy počasia budú pribúdať. Kratšie a teplejšie zimy, zvýšenie množstva zrážok v zime, zníženie zrážok a nižšia vlhkosť pôdy v lete, menej dní pod snehovou prikrývkou a podobe," hovorí M. Maníková a dodáva, aj keby sme dnes mohli úplne zastaviť všetky emisie skleníkových plynov, trvalo by viac než 100 rokov, kým by sa znížila ich koncentrácia v atmosfére.
Výstava, ktorú organizuje Správa NP v spolupráci s Občianskym združením Tatry, potrvá do 30. apríla. Galéria je otvorená každý utorok až piatok od ôsmej do dvanástej, a od trinástej do šestnástej hodiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer