pondelka 4. apríla, no kontrolóri nezistili žiadne väčšie nedostatky. Subjekt, ktorý načierno zamestnával ľudí zaznamenali kontrolóri len v Revúckom okrese.
Na jednom výjazde v stredu 6. marca, sme sa zúčastnili aj my. Hoci nervozita niektorých zamestnávateľov po príchode pracovníkov úradu práce bola zjavná, kontrolóri ani u jedného z nich nenašli nič, čo by nasvedčovalo, že by nelegálne zamestnávali svojich zamestnancov. Výjazdovú kontrolnú skupinu Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Rožňave tvorila trojica pracovníkov oddelenia kontroly, ktoré vedie Alica Csákóová.
Prvým kontrolovaným subjektom bola istá tlačiareň. Po prvých slovách pracovníkov úradu práce o poverení vykonať kontrolu nasledoval klasický scenár. Majiteľ firmy musel predložiť všetky potrebné doklady, ktoré potvrdzovali, že človek, nachádzajúci sa v čase kontroly na mieste pracoviska, je legálne zamestnaný. Pri hľadaní dokladov prešiel majiteľ všetkými šuflíkmi kancelárie a z úsmevom sa ospravedlňoval, "všetko určite máme, len sme to už dávno nepotrebovali, tak neviem, kde to rýchle hľadať".
Podobnú kontrolu zažil po prvýkrát. Bol však úspešný, doklady predložil a vtedy prišiel na rad pracovník, pohybujúci sa na prevádzke. "Podľa občianskeho preukazu, ktorý nám musí zamestnanec predložiť, kontrolujeme, či sa údaje osoby prítomnej na pracovisku zhodujú s dokladmi, ktoré nám predložil majiteľ," vysvetľuje žiadosť o preukaz člen kontrolnej skupiny úradu Peter Mesarčík.
Kontrola v tomto subjekte dopadla dobre, pokračovalo sa teda v ďalšej firme. V predajni bielej techniky boli okrem majiteľa prítomní aj dvaja zamestnanci. Rovnako, ako v predošlom prípade, boli legitímne zamestnaní. "O akcií Vietor viem, čítal som o tom v rôznych médiách. Neviem, či bude, alebo nebude mať úspech, veď po informáciách, ktorými nás zaplavovali média, sa určite každý zamestnávateľ pripravil," s úsmevom hovorí majiteľ predajne Ján Andrašovský, ktorého zamestnanci mali nielen riadny pracovnoprávny vzťah, ale boli aj odborne vyškolení. Priamo pri kontrole neváhali a dokázali to svojou prezentáciou ponúkaného tovaru.
Kontrola nelegálnej práce však nebola len "čistou" kontrolou. Pracovníci úradu zároveň ponúkli zamestnávateľom pomoc pri riešení akýchkoľvek problémov súvisiacich so zamestnávaním. "Je dobre, ak sa na nás zamestnávatelia z dôverou obrátia. Nie je naším prioritným cieľom chodiť a snažiť sa nájsť načierno zamestnaného človeka a napariť pokutu. Dôraz kladieme na to, že nelegálnou prácou stráca najviac samotný zamestnanec. Ten prichádza o oprávnené nároky v systéme sociálneho zabezpečenia," povedala riaditeľka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Rožňave Dana Lacková.
V Rožňavskom okrese bolo do stredy vykonaných 21 kontrol dodržiavania zákona o nelegálnej práci a skontrolovaných 51 fyzických osôb, nachádzajúcich sa na pracovisku zamestnávateľa. V priebehu týchto kontrol sa pracovníkom úradu 3 prípady javili ako nelegálna práca, pretože ich databáza Sociálnej poisťovne neobsahovala. Po predložení písomností so strany zamestnávateľa, ktoré dokazovali riadny pracovnoprávny vzťah kontrolóri svoj názor zrevidovali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer