sa svet lúčil s pápežom a niektoré zo škôl sa rozhodli ostať zatvorené, Liga proti rakovine rozhodla predĺžiť zbierky ešte na niekoľko dní. V Rožňave sa napriek všetkému vyzbieralo viac ako 40-tisíc korún. Približne rovnakú sumu vyzbierali dobrovoľníci v Rimavskej Sobote a 20 tisíckami prispeli Revúčania. Onkologické ochorenia v Gemeri majú svoje tradične ročné zastúpenie v oblasti rôznych chorôb. Finančné výdavky na liečbu rakoviny sú nemalé a suma na jednu potrebnú kúru sa pohybuje v rozmedzí od tisíc po 70-tisíc korún. Podľa typu a štádia choroby sa pacientovi podávajú štyri, niekedy až šesť kúr. Celkové náklady presiahnú často vyše pol milióna korún. "V Rimavskosobotskom okrese najviac prevládajú karcinómy črevného traktu, kde je ročný nárast nových ochorení okolo 120 až 140. Po nich nasledujú pľúcne karcinómy, kde ročne zaevidujeme okolo 50 nových ochorení," uviedol prezident Gemerskej ligy proti rakovine v Rimavskej Sobote MUDr. Vincent Alakša. Tretiu priečku neslávneho rebríčka uzatvárajú karcinómy prsníkov u žien. Za zmienku tu stojí aj údaj, týkajúci sa samotného karcinómoch prsníka u žien. Kým v pred rokom 1990 pribudlo ročne 35 nových ochorení, po roku 1990 sa tento počet zvýšil o desať. "A to je veľa," skonštatoval V. Alakša.
Rakovinové ochorenia hrubého čreva, či konečníka, trápia najviac aj obyvateľov Rožňavského okresu a miernu, no o to smutnú prevahu tu majú ženy. Pri pľúcnych karcinómoch zas prevažujú muži. "Ročne u nás pribudne od 24 do 35 nových ochorení karcinómu prsníka u žien. K nám sa dostanú už ženy, u ktorých bolo toto ochorenie diagnostikované. Aj tu sa však stretávame s rôznym postojom k tejto chorobe. Jedna skupina žien sa kontroluje a príde sem s každou malou vyrážkou, čo je samozrejme dobre. Druhá skupina žien je ťažším orieškom. Tie sa jednoducho boja a strach im nedovolí prísť," hovorí primárka Oddelenia klinickej onkológie rožňavskej nemocnice MUDr. Zlatica Šimkovičová. Počas jej viac než 10-ročného pôsobenia v danom odbore sa stretla s rôznymi prejavmi pacientov pri oznámení, že sú chorí. "Človek tu musí byť aj psychológom, aby rozpoznal, komu môže a koľko mu môže o jeho chorobe povedať. Samozrejme, zákon jednoznačne hovorí, že pacient má právo byť informovaný o svojom zdravotnom stave," vysvetľuje Z. Šimkovičová. V súvislosti s danou témou poukazuje na nutnosť preventívnych prehliadok, ktoré mnoho žien zanedbáva. Vyšetreniu prostredníctvom mamografu by celkom iste nemali vyhýbať ženy vo veku 45 až 50 rokov, či tie ženy, v rodinách ktorých sa po ženskej línií už rakovina vyskytla.
Onkologické ochorenia v Rožňavskom okrese
rokpočet nových ochorení
1999363
2000235
2001272
2002230
2003217
2004255
Priemerný nárast nových onkologických ochorení v Rimavskosobotskom a Revúckom okrese ročne je 500
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer