postihnutí občania (ZPO). Štát zdravotne postihnutým vychádza v ústrety tak, že im poskytuje príspevok na samozamestnanie už vopred. Táto podpora sa pohybuje vo výške od 42 do 105-tisíc korún, v závislosti od ekonomickej sily a miery nezamestnanosti daného regiónu. Rožňavský okres si tak pre svoju mieru nezamestnanosti "vyslúžil" najvyššiu možnú sumu, 105 456 korún. Ďalších 105-tisícok dostanú postihnutí po preukázaní nákladov. Pod doterajší nízky záujem o spomínaný príspevok sa podpísalo obmedzenie, ktoré platilo ešte do decembra minulého roku, keď žiadatelia nemohli získať peniaze vopred, ale až po preukázaní nákladov. Mnohí by si tak na podnikanie museli požičať.
"Povedzte, kto požičia peniaze invalidovi? V banke ma vysmiali a nik zo známych mi požičať nechcel. Asi to teda skúsim cez úrad práce, keď sa tam podmienky zmenili," hovorí postihnutá žena, ktorá si trúfa na podnikanie v oblasti cukrovinkárskej výroby.
V dnešnej dobe je na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (UPSVAR) v Rožňave evidovaných 25 občanov so zdravotným postihnutím. Sú to občania, ktorí už prešli v Sociálnej poisťovni (SP) zdravotným prehodnotením, ktoré SP začala robiť od minulého roku. Na prehodnotenie zdravotného stavu dnes čaká ešte ďalších 150 ľudí, ktorí majú zdravotné obmedzenie a sú evidovaní nezamestnaní. "V roku 2004 si žiadosť o príspevok na samozamestnanie podali traja nezamestnaní občania so zdravotným postihnutím. Dvaja v oblasti účtovníctva a jeden v oblasti poisťovníctva. Do 12. apríla 2005 sme zrealizovali jednu žiadosť v oblasti masérskych služieb, ktoré postihnutý občan začne vykonávať od 1. mája," uviedla riaditeľka ÚPSVAR v Rožňave Dana Lacková.
Ďalšie dve žiadosti sú v štádiu internej prípravy a služby, v ktorých sa títo občania rozhodli podnikať, sú z oblasti turistického ruchu a remeselnej umeleckej výroby. "Na samozamestnanie sa nám doteraz dali šiesti z dvadsiatich piatich ľudí. To je vzhľadom na ich obavy a menšie možnosti, veľmi dobrý počet. Ak si to porovnáme so zdravými nezamestnanými, ktorých je viac ako 8-tisíc, percento zdravotne postihnutých samozamestnaných, je omnoho vyššie," hovorí D. Lacková.
Podľa jej slov sa ZPO ináč pozerajú na svoje pracovné uplatnenie, obávajú sa podnikania a neúspechu. Im aj bežné životné situácie prinášajú väčšie problémy, ako zdravým ľuďom. "Musíme ich motivovať, povzbudzovať. Ponúkame im špeciálne poradenstvo a rekvalifikačné kurzy. Mnohí sú a verím, že v budúcnosti aj budú veľmi úspešní," dodáva povzbudivo Dana Lacková.
Príspevok na samozamestnanie
- miera postihnutia musí byť nad 40 percent
- zdravotne postihnutí majú nárok na príspevok po 4 mesiacoch v evidencií úradu práce
- živnosť musia prevádzkovať najmenej 2 roky
- ak prestanú podnikať pre zhoršenie zdravotného stavu, nemusia príspevok vrátiť
- odvody do fondov sa vypočítajú v závislosti od miery postihnutia, teda či je 40 percentné, alebo 70 percentné (sú však nižšie, ako odvody u zdravých)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer