To je výsledok „pátrania" primátora mesta Milana Kolesára, ktorý zvolal okolo dvesto zamestnaných, aby skontroloval, komu ešte pracovná obuv a odevy ostali. Kto ich nemal, bude musieť pomôcky zakúpiť z vlastných peňazí a zároveň mu mesto zmluvu nepredĺži. Ostanú len zodpovední ľudia. Tí druhí na „kšeft" doplatia a prácu mať nebudú.
Priebeh kontroly pripomínal reality show. Aj podľa slov primátora, ktorý selektoval spôsobom „postupuješ", „končíš". Niektorí protestujúci sa rýchlo zorientovali. "A čo sme u Mojsejovcov?". Našťastie takí, ktorí sa snažili vyvolať pobúrenie aj u ostatných, boli len dvaja a medzi spoluobčanmi neuspeli.
M. Kolesár hovorí, že kontrola mala predovšetkým preventívny charakter. Mesto z prostriedkov úradu práce, sociálnych vecí a rodiny investovalo do nákupu ochranných pomôcok desaťtisíce korún. Škody spôsobené „čiernym" predajom vyčíslil primátor na približne 15 až 20-tisíc korún. "Susedom popredávali napríklad 500-korunové baganče za stovku. Asi aby mali aspoň na pivo. Sto korún totiž pýtali aj za 500-korunovú zimnú bundu alebo súpravu odevov, ktorú sme nakupovali za tisíc korún. Samozrejme, veci už boli do istej miery opotrebované. No nemôžem pripustiť, aby ich predávali".
Nezamestnaní Jelšavčania majú zmluvy podpísané na niekoľko mesiacov. Práve prvým májom sa budú obnovovať. Jelšava využila možnosti malých obecných služieb naplno a v rámci Revúckeho okresu je čo do počtu takto zamestnaných ľudí na popredných priečkach.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer