tom členovia Združenia miest a obcí stredného Gemera (ZMOSG). Ako informovali prostredníctvom jelšavského mestského úradu, viac než ročné vypisovanie, vyjednávanie s ministerstvami a členmi vlády SR a dokonca aj petícia troch tisícok obyvateľov regiónu nepomohla. "Vyčerpali sme asi všetky diplomatické prostriedky, ktorými sme žiadali o pomoc," uvádza sa v stanovisku ZMOSG mysliac na negatívny dopad odchodu stoviek vojakov z Jelšavy, najmä z ekonomického hľadiska. "Spustia sa sirény a rozozvučia sa zvony."
Mikroregión požiadal o povolenie použiť sirény Obvodný úrad v Rimavskej Sobote. Jeho prednosta Zoltán Boros však žiadosť písomne zamietol s odôvodnením, že varovné sirény v Jelšave, Lubeníku, Magnezitovciach a v Mokrej Lúke sú majetkom štátu. Určené sú na vyhlasovanie varovných signálov CO. "Iné použitie sa neodporúča vzhľadom na to, že v prípade vzniku mimoriadnej udalosti by mohli občania ich signál ignorovať."
Prednosta odporúča na piatkový cieľ použiť klaksóny, píšťaly, zvony, alebo aj sirény, ktoré nie sú majetkom štátu. Podľa primátora Jelšavy Milana Kolesára sirény zaznejú. Možno však len zo zvukovej nahrávky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer