považujú starostovia a primátori od Jelšavy až po Chyžné v skutočnosti za "klinec do rakvy". Diplomatické úsilie na ministerstvách v Bratislave rozhodnutie nezvrátili a preto sa v piatok rozhodli pre protest formou zvonenia zvonov a sirén. "Už naozaj potrebujeme pomoc, sami túto katastrofálnu ekonomickú a sociálnu situáciu nezvládneme," povedal primátor Revúcej Jaroslav Gočaltovský. "V okrese máme 42 obcí a 42-tisíc obyvateľov. Starostom vyčítajú, že nič pre zlepšenie ich životnej úrovne nerobia. Ale sami nič nevyriešime," obrátil sa na poslanca za ANO Ľubomíra Lintnera a za SMER Igora Šulaja. Šulaj navrhol spoluprácu, Lintner prisľúbil interpeláciu v parlamente. "Ale zainteresovaní hovoria, že na rozhodnutí sa už nič nedá meniť. Na najbližšie obdobie som v tejto oblasti skôr pesimista. No vítam každý návrh a iniciatívu, ktorá by zvýšila dostupnosť k Revúcej," povedal Lintner. "Som zvedavý, čo na rušenie kasární povedia voliči. Primátor Jelšavy je za SDKÚ, minister obrany Liška tiež a takisto aj premiér Dzurinda. A predsa sa nič nevyriešilo," zauvažoval starosta Gemerských Teplíc Ján Andrášik. Z Revúcej v priebehu dvoch rokov presťahovali do Rimavskej Soboty bývalý okresný úrad, riaditeľstvo polície, súd aj prokuratúru. Idú aj vojaci. Z Jelšavy do Rožňavy. "To je rana do života našich občanov. My sa už cítime byť ohrození. V tomto regióne žije veľmi početná skupina spoluobčanov, ktorí sú v zlej ekonomickej situácii a strácajú akékoľvek zábrany. Množia sa krádeže, lúpeže, stúpa kriminalita," hovorí J. Gočaltovský. "Keď sme žiadali o posilnenie počtu policajtov, dostali sme odpoveď, že zákon to neumožňuje".
Primátor Jelšavy Milan Kolesár hovorí, že práve prítomnosť vojakov v uliciach neraz pôsobila preventívne. "Prím majú krádeže železného šrotu. Mne jeden z občanov povedal, 'starosta, jedno ráno sa zobudíme a nebudeme mať ani brány pred domami'. Možno ešte dva roky v takýchto podmienkach a nikdy tento región nedáme dokopy," dodal J. Andrášik. Revúčan Marián Faško upozorňuje, že jedným z cieľov vstupu do EÚ bolo aj znižovanie rozdielov medzi regiónmi Slovenska. Aj rómska problematika v "trende". "Sme v meste, kde bude pomaly menšina väčšinou a dejú sa tu skutočne vážne veci. Do revúckej nemocnice už trikrát telefonoval ten istý Jelšavčan, že vybuchne bomba. Na čo čakáme?! Kým sa stane niečo, o čom bude potom vedieť celý svet? Keby som to mal vážne prehnať, tak poviem, že celé dianie v okrese mi pripadá, ako keby tu chcel niekto postaviť plot a urobiť z regiónu rezerváciu". Starostovia upozorňujú, že žiadni investori sa do okresu natrvalo nechystajú. "Oní síce prídu, ale pozrú miesto a hneď aj odídu," hovorí starosta Chyžného Ján Greguš. Bez investorov je pritom dolina stratená. Obce totiž investujú, ale do oblastí, ktoré nemajú šancu priniesť ani pracovné podmienky, ani hospodársky výsledok. "Mám dojem, že nie samosprávy, ale niekto vyššie nie je pripravený na efektívne a hlavne rýchle vybavenie projektov adresovaných Európskej únii," povedal starosta Mokrej Lúky Ján Lašan z vlastnej skúsenosti. Dediny a mestá sa dostávajú do patovej situácie. Keby aj bolo práce, pomaly tam nemá kto robiť. Mladí ľudia odchádzajú preč. Za posledné obdobie klesol počet ekonomicky aktívnych obyvateľov o 1800 ľudí. Podľa starostov to bude mať hrozivý dopad na rodiny s deťmi a ich výchovu. V Revúcej za niečo vyše dva roky klesol počet obyvateľov o 450. Končia vysoké školy, ale nevrátia sa späť. Viac ako sto žien pracuje v Rakúsku a Nemecku. Kuriózny, ale skutočný stav zamestnanosti je v Rybníku. V tejto dedine je 95-percentná nezamestnanosť. Tých päť percent tvorí starosta a jeho sekretárka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer