úradom práce. Toto sa však zmenilo a občan musí kladenku poslať nielen do Sociálnej poisťovne (SP), ale na úrad. K zmene došlo aj v prípade kontroly. Od apríla môžu chorých nezamestnaných kontrolovať aj posudkoví lekári ÚP. Doteraz takéto oprávnenie nemali. "Tieto zmeny umožnila novelizácia zákona o službách zamestnanosti. Doteraz lekár nebol povinný vystaviť tlačivo dočasnej pracovnej neschopnosti aj pre úrad, nakoľko sme zaň neplatili. SP naopak áno. Vyvolali sa teda rokovania medzi SP a ústredím práce, z ktorých vzišla dohoda, že SP bude platiť lekárom aj za PN určenú ÚP," uviedla riaditeľka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Dana Lacková.
Podľa jej ďalších slov, má kladenka slúžiť aj ako ospravedlnenie nezamestnaného v prípade, že sa nepríde hlásiť do stanoveného termínu. "Počas PN je totiž oslobodený od povinnosti hlásiť sa, hľadať si zamestnanie, či zúčastňovať sa kurzov. Kladenku musí nezamestnaný predložiť najneskôr do troch dní. Tento režim je podobný pracovnému pomeru". Ďalšou dôležitou zmenou je kontrola nezamestnaných evidovaných na PN. Doteraz nemali posudkoví lekári oprávnenie na to, aby skontrolovali, či nezamestnaný dodržiava liečebný režim a či náhodou nepracuje načierno niekde, napríklad v Českej republike. Od apríla môžu nezamestnaným lekári zazvoniť pri dverách.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer