manželia predložia súdu dohodu o majetkovom vyrovnaní, vyriešení bytovej otázky, či v neposlednom rade dohodu o výkone rodičovských práv a povinností, súd nebude skúmať dôvody rozvratu manželstva. Rozvodovosť stúpa rok čo rok aj v Rožňavskom okrese, súdy sú zavalené prácou a spomínaná novela zákona by tak mala ušetriť nemalé finančné prostriedky štátu. Za novelu zákona sa postavili nielen rozvodoví sudcovia, ale aj psychológovia, proti jej návrhu sa naopak stavia cirkev.
"Návrh novely má význam. Ak sa dvaja dospelí, rozumní ľudia rozhodnú rozísť, nikto a nič na svete im v tom nezabráni. Keď sa dohodnú, vyhnú sa tak zložitej procedúre súdu. Často musíme skúmať príčiny rozvratu manželstva, ktoré zasahujú do súkromia človeka. Sú páry, ktoré odmietajú hovoriť pred súdom o svojom súkromí a intímnom živote. Vnímajú to ako zásah do súkromia," hovorí JUDr. Katarína Janečková z Okresného súdu v Rožňave, ktorá má na svojom konte nejedno rozvodové konanie. Ako ďalej vysvetľuje, dnešná prax už takpovediac predbehla pripravovanú novelu zákona. "Aj dnes už máme páry, ktoré sa dohodnú. Nerobia si navzájom problémy. Z praxe poznáme prípady, keď sa manželia naťahujú 5 - 6 rokov o majetok a delia si doslova každú lyžicu. To je ten horší prípad ako dohoda manželov, i možnosť pre sudcu, neskúmať dôvody a príčiny rozvratu manželstva," dodala.
Proti návrhu sa však už teraz postavilo Ministerstvo spravodlivosti SR a KDH, ktorí si myslia, že je lepšie zachovať status quo a nepokúšať sa ho vylepšovať bez celospoločenského konsenzu či rozhodnutia. Podľa katolíckeho kňaza Rastislava Poláka pôsobiaceho v Rožňave: "má manželstvo oveľa vyššiu hodnotu, než si mnoho ľudí uvedomuje. Je to inštitúcia s hlbším významom, o zachovanie ktorej by sa malo bojovať. Rozviesť sa je ľahké, ale za akú cenu?," kladie si otázku R. Polák. Podľa jeho ďalších slov je rozvod už len akýmsi konečným štádiom, ktorému treba predchádzať. "Mladým, ktorí prídu za mnou so žiadosťou prijatia sviatosti manželstva vysvetľujem, že problémom treba predchádzať. Brať sa po štvormesačnej známosti a nepoznať dobre toho, koho si beriem, je nezodpovedné. Manželstvo je záväzok na celý život a tak ho treba aj chápať. Nemôžete si len tak povedať, ty ma nebavíš, chcem rozvod. Človeka zmeniť nedokážete, musíte ho jednoducho prijať," vysvetľuje R. Polák. Rozvod v katolíckej cirkvi neexistuje, hovorí sa tu o uznaní manželstva za neplatné od začiatku, ale nie je to to isté ako samotný rozvod. Pri neplatnom manželstve totiž existovala okolnosť, ktorá predstavovala prekážku. A teda napriek sobášu, manželský zväzok medzi dvomi ľuďmi nenastal.
Názor psychológa
"Rukami" psychologičky Centra poradensko- psychologických služieb v Rožňave Babely Ivanovej už prešiel nejeden rozvádzajúci sa manželský pár. Za roky svojej praxe zažila manželov, ktorí sa po vzájomnej komunikácií dali opäť "dokopy", i takých, ktorí sa dobreže nepobili rovno pred jej očami: "Návrh zákona dáva možnosť bez problémov rozísť sa tým, ktorí sú o svojom rozhodnutí presvedčení. Z praxe poznám manželský pár, ktorý roky žil vedľa seba, nekomunikovali spolu a na to všetko sa prizerali ich deti. Dieťa dospelo a tento narušený vzťah si so sebou vzalo do života ako jediný model, ktorý malo možnosť odpozerať od svojich rodičov. Tento zákon sa mi páči. Ako ďalej hovorí, keď sa ľudia rozídu dobrovoľne, múdro a bez zlosti, či nenávisti, ostane im viac času na deti a časom sa z nich stanú dokonca priatelia. Spoločnosť by mala dať šancu tým, ktorí chcú od seba odísť dobrovoľne rovnako, ako tým, ktorí prídu dobrovoľne požiadať o pomoc. A je jedno kto im pri tom pomôže. Nech je to psychológ, kňaz alebo sudca. (zur)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer