Prešovského kraja. Tieto stretnutia odborníkov majú svoje tradičné obsahové zameranie i návštevníkov. Každým rokom sa mení len miesto konferencie. Tohto roku privítajú hostitelia na domácej pôde rožňavskej nemocnice okolo 150 lekárov - odborníkov z celého východného regiónu.
"Každoročne je v rámci tejto konferencie vyhradená časť programu vyhodnoteniu tak detskej, ako aj materskej úmrtnosti. V dnešnej dobe, keď sa v zdravotníctve hľadajú len negatíva, keď sa zdravotníci mnohokrát neprávom obviňujú, že sa zanedbáva lekárska starostlivosť, nadobúdajú tieto konferencie na svojom význame. Sú totiž rozborom postupov, ktoré sa urobili v rámci liečby daného pacienta, u ktorého došlo k úmrtiu," vysvetľuje primárka detského oddelenia nemocnice sv. Barbory MUDr. Eva Mócová.
Na konferencii sa rozoberajú konkrétne prípady úmrtia celého kraja a zvyčajne sa smerom k nim vyvinie veľmi živá diskusia. Časť programu bude teda venovaná štatistickým ukazovateľom a potom sa prejde k odborným témam a aktualitám v medicíne. Rebríček aktuálnosti vedie už roky téma kardiovaskulárnych ochorení, kde sa dnes vo väčšej miere presadzuje prevencia, ktorej je tiež venovaná jedna z prednášok. Čoraz väčší význam nadobúda téma zhubných ochorení u detí a zo strany gynekológov je aktualitou aplikácia nových zákonov v gynekológii.
"Závery konferencie však majú aj širšie súvislosti. Každý lekár, ktorý sa na konferencii zúčastní, získa nielen kredity, ktoré udeľuje odborná spoločnosť, ale získa nové vedomosti, ktoré ho posunú o čosi ďalej" pokračuje MUDr. Mócová. Okrem toho, že je primárkou oddelenia a detskou lekárkou, je zároveň klinickým imunológom a alergológom, a má za sebou mnohé medzinárodné štúdie. "Rožňava ako taká sa tak zúčastňuje v rámci celého sveta mnohých výskumných úloh. To sú dokázateľné veci, o ktorých rožňavská verejnosť mnohokrát nevie. Robí sa to v rámci klinickej imunológie a elergológie, veď v Rožňave máme alergických detí neúrekom. V rámci štátnej ambulancie, poskytujeme pre deti služby kardiologické, gastroenterologické, imunologické a podobne. Pacienti majú pocit, že všetko je už odštátnené a všetko je otázka nevôle a neochoty. Musím zdôrazniť, že tu pracujú ľudia, o ktorých sa dá povedať, že sú nosičmi svetla. Robia tu z lásky k medicíne," dodala primárka Mócová.
Organizátorom dvojdňového podujatia je okrem Rožňavskej nemocnice aj Fakultná nemocnica L. Pasteura Košice, Detská fakultná nemocnica, Spolok gemerských lekárov a Regionálna lekárska komora v Košiciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer