sa boria už niekoľko rokov, je fakt, že LSPP nemá v tamojšom okrese kto organizovať, pretože ide o vysoko stratovú činnosť. Lekári tak v zmysle zákona musia túto organizáciu "vykrývať" každý zvlášť. Druhý problém úzko súvisí s prvým. Je ním platba Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Lekári v Revúckom okrese ju majú, ako sa zdá, jediní na Slovensku nižšiu. Dôvodom má byť podľa lekárov "práve to organizovanie. Nižšia suma pramení z toho, že nemáme jedného organizátora LSPP".
"V zmluvách s VšZP máme zakotvených 0,50 haliera za bod. Všade inde však dostávajú lekári 0,80 haliera. Keď som sa na pobočke v Rimavskej Sobote pýtal, prečo je to tak, odpoveďou mi bolo - preto, lebo nemáte potrebných 90 hodín organizovania LSPP týždenne. Lenže ako máme nadobudnúť potrebný počet hodín, keď na organizovanie LSPP nás je dvanásť lekárov, keďže každý si túto službu organizuje sám?" vysvetľuje MUDr. Cyril Ivančo, ktorý si myslí, že ich poisťovňa takpovediac v tomto smere diskriminuje.
Obrátili sme sa preto na pobočku poisťovne v Rimavskej Sobote, kde nás odkázali na hovorkyňu poisťovne. Petre Kafúnovej sme teda položili otázky, prečo VšZP diskriminuje lekárov Revúckeho okresu nižšími platbami, prečo je pre VšZP dôležité, aby LSPP organizoval jeden subjekt a do tretice, aký je rozdiel medzi jedným a viacerými organizátormi VšZP. " Lekársku službu prvej pomoci financuje VšZP podľa pravidiel stanovených cenovým opatrením MZ SR a Nariadením vlády SR 778/2004 o výške úhrady za zdravotnú starostlivosť, ktorú uhrádza zdravotná poisťovňa poskytovateľovi LSPP. VšZP má zmluvy s organizátormi LSPP a aj priamo s lekármi, ktorí poskytujú LSPP a všetkým uhrádzame rovnakú sumu, ak spĺňajú zákonom stanovené podmienky. Pri výpočte paušálu sa vychádza z počtu obyvateľov v spádovej oblasti, ako i počtu hodín týždenne, počas ktorých poskytovateľ zabezpečuje LSPP pre poistencov v spádovej oblasti. Tento postup považuje VšZP za objektívny a transparentný," uvádza sa v stanovisku poisťovne, ktoré nám zaslala Petra Kafúnová.
Zaujímavo pritom však vyznieva posledný odstavec stanoviska, v ktorom sa hovorí: "VšZP môže upraviť mesačnú paušálnu úhradu na jedného poistenca pre danú LSPP v príslušnej spádovej oblasti za predpokladu, že poskytovateľ si splní povinnosti voči pobočke a predloží chýbajúce doklady".
V telefonickom rozhovore nám potom hovorkyňa vysvetlila, že lekári spomenutého okresu nedodali VšZP všetky potrebné doklady, ako napríklad ordinačné hodiny, či rozpis služieb. Ak sa tak stane, poisťovňa vraj lekárom hodnotu bodu upraví. Toto tvrdenie poisťovne však Cyril Ivančo zásadne odmieta. "Nech nám dokážu nejakým listom, že od nás tieto náležitosti žiadali. Veď je to nezmysel, ak by sme všetko, čo uvádzajú, nemali, nemohli by sme tak ani len fungovať. Okrem toho, veď sumu 0,50 haliera máme predsa zakotvenú v zmluvách. Prepáčte, ale toto sú z ich strany výhovorky a klamstvá," povedal Ivančo.
Podľa jeho slov je zlá celá filozofia platenia za LSPP, ktorá je pre malé LSPP nevýhodná. "Kým v Bratislave by z 0,50 haliera bohato vystačili, u nás idú lekári do straty," hovorí Ivančo. Riešenie vidí v "otočení" platieb za výkonovú a paušálnu platbu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer