Zákon sa totiž snaží ochrániť deti pred vyňatím z prirodzenej rodiny, ak sa ocitla v krátkodobých existenčných problémoch. Zákon sa však vzťahuje aj na ľudí, ktorí nemajú žiadnu vôľu a záujem svoje problémy odstrániť. V Rožňavskom okrese odňali pracovníci sociálneho odboru za rok 2004 16 detí, z toho šesť prípadov bolo z dôvodu zanedbania starostlivosti, v Revúckom okrese šlo o 15 detí, ktoré museli nedobrovoľne opustiť svojich rodičov.
Ako pre Korzár uviedla pracovníčka Odboru sociálnych vecí v Revúcej Renáta Zacharová, "momentálne nastalo akési hluché obdobie. Platnosť nového zákona sociálnoprávnej ochrany detí, ktorý mal do platnosti vstúpiť 1.apríla a ktorý tieto veci upravuje sa posunula, takže zatiaľ sa postupuje podľa zákona o rodine". Podľa kurátorky Janky Švecovej z revúckeho odboru sociálnych vecí z 15 prípadov odňatia detí rodičom je minimálne polovica takých, keď ide o zanedbanie povinnej starostlivosti. "V čerstvej pamäti mam prípad piatich súrodencov vo veku od 1 do 6 rokov z osady v Hucíne okres Revúca. Dva roky sme nad rodinou vykonávali dohľad, čo znamená, že sme raz mesačne monitorovali rodinu, kontrolovali hygienické podmienky, stravu a podobne. Žiaľ aj napriek neustálemu dohováraniu sa situácia v rodine nezmenila. Otec skončil nakoniec vo väzení pre podozrenie zo zneužívania najstaršieho dieťaťa, čo sa však nakoniec nepotvrdilo," uviedla Janka Švecová. Ako ďalej dodala k spomenutému prípadu, muža už z väzby prepustili a dnes sa pracovníčkam vyhráža smrťou za to, že im deti odňali zo starostlivosti. "Samozrejme máme strach, aby svoje vyhrážky nenaplnil, no situácia v rodine bola nezvládnuteľná, museli sme deti zobrať. Podnet sme dokonca dostali od starej mamy detí," hovorí J. Švecová.
Sociálna kurátorka pre mladistvých a maloletých v trestných veciach v Revúcej Miroslava Rolníková hovorí aj o rodičoch, ktorí svoje deti pošlú do pestúnskej starostlivosti dobrovoľne. "Problémy s rodičmi nastávajú len výnimočne. Vedy žiadame o asistenciu policajtov. Rodičia sú oboznámení dopredu, poplačú si, no najviac sa to dotkne samotných detí. Tie plačú vždy. Viac prípadov, kedy sme deti odobrali rodičom, máme z radov rómskej populácie. Situácia v osadách a priamo v chatrčiach je niekedy doslova katastrofálna, hygienické podmienky takmer nulové, preto na podnet starostov, či hlásenia zo školy, šetríme vo veci a deti musíme rodine odňať. Nie vždy sa to podarí na prvý krát. Nie však preto, že ich rodičia odmietnu vydať, ale pre nedostatok miesta v diagnostických centrách".
Nedávno schválený zákon o rodine z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny však uprednostňuje neústavnú starostlivosť o deti a podporu rodinám pred odňatím detí rodičom. Napraviť by to mali jasnejšie metodické pokyny pre socialnych pracovníkov a spolupráca rezortov sociálnych vecí, vnútra a spravodlivosti. K náprave prispeje aj zákon o sociálnoprávnej ochrane a kuratele detí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer