ktoré zahynuli pod 22-kilovoltovými stĺpmi elektrického vedenia. Ide o tie v tvare písmena T s izolátormi na priamej konzole. Riziká týchto „stĺpov smrti" sledujú ochranári v jednotlivých lokalitách na Slovensku už niekoľko rokov, tohtoročné monitorovanie však prinieslo alarmujúce výsledky. Spočítali, že pod stĺpmi našlo smrť aj 5-krát viac jedincov, než odhadovali.
"Najviac postihnutými druhmi sú myšiak, vrana, krkavec, jastrab, sokol myšiar a bocian biely," informoval zoológ Správy Národného parku Muránska planina Ervin Hapl. Ochranári, ktorých bolo 270, skontrolovali na Slovensku za tri dni 15-tisíc stĺpov a našli pod nimi 284 mŕtvych vtákov. Ročne ich hynú tisíce a škody presahujú niekoľko miliónov korún. Buď zahynú po zásahu elektrickým prúdom, alebo v dôsledku nárazu do vodiča.
Len okolo Muráňa narátali 15 ochranári 42 vtákov desiatich druhov. "Prezreli sme miesta pod 894 stĺpmi v okresoch Revúca, Rožňava, Rimavská Sobota, od Teplého Vrchu po Uzovskú Panicu, Vyšnú Valicu, Figu, Tornaľu, Kráľ a Plešivec". Nebolo ničím výnimočným, ako pod jedným stĺpom, ležalo aj šesť myšiakov. Niekde sa našli aj ich kostry, staré niekoľko rokov. "Najviac zahynutých vtákov nachádzame pod elektrickým vedením v daždivom počasí. Keď je však pekne, nastupujú poľnohospodárske práce a množstvo z nich zaorú," uvádza E. Hapl.
Na východe Slovenska prešli ochranári počas akcie 214 kilometrov a 2677 stĺpov. Našli 49 usmrtených vtákov. Výsledky poskytnú energetickým spoločnostiam na vyjadrenie. Cieľom je čo najrýchlejšie riešiť najkritickejšie lokality. Už teraz prebiehajú rokovania s energetikmi, aby našli východisko z tejto situácie. Na zmenu však treba podľa už neraz prezentovaného názoru energetikov zmenu noriem a to je dlhodobý a finančne náročný proces. "Najlepšie by bolo, keby sa našiel typ ekologického stĺpu, nijak neohrozujúci život vtákov," sprostredkoval názor ochranárov E. Hapl.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer