síce rátal, ale voda mala odtekať regulovane z dopravného tunela. Ten je prekopaný popod Kalváriu medzi Čučmou a Nadabulou. Voda však vyteká živelne.
Na nadabulskej strane tečú dolu kopcom po lesných chodníkoch a ceste k rieke Slaná oranžové potoky. Banská voda sa rinie všetkými možnými smermi. Potrubia sú totiž rozkradnuté. Ústie tunela bolo pôvodne zasypané, aby sa tam nik nepovolaný nedostal. Teraz je tam škára, cez ktorú doň "banskí robotníci" vlezú a demontujú železné výstuže. Na druhej strane Kalvárie, pri Čučme začalo v posledných dňoch rapídne zatápať pivnice rodinných domov. Obyvatelia sú presvedčení, že je to voda z bane. "Možno je to jedno s druhým. Voda z bane a množstvo dažďa. Ale jedno je isté, keď prestali ťažiť aj čerpať vodu z bane, spodná hladina stúpala," hovorí majiteľ domu na Hrnčiarskej ulici v Rožňave Vojtech Bíró. Nejednu žiadosť a sťažnosť už susedia adresovali inštitúciám. Pomoci sa nedočkali. Aj v pivnici Heleny Turzákovej v týchto dňoch neustále pracuje čerpadlo. "Prvýkrát mi zatieklo určite z bane. Od cesty, ktorá nie je odvodnená. Mala som tu 60-centimetrov vody," hovorí majiteľka domu, ktorá sa u úradníkov tiež niekoľkokrát dožadovala pomoci. "Jeden inžinier mi povedal, že je to z bane, ale vraj mi to nikto nepotvrdí. Len rozbor vody to dokáže. Ale to stojí peniaze. Každý nás ignoruje. A pritom veľa ľudí z tejto časti mesta zomrelo, alebo je chorých na rakovinu. Čo keď z vody?! ," pýta sa H. Turzáková.
V bani sa ťažila ruda s obsahmi farebných kovov. Zatápanie sa začalo v roku 2000. Jedna skupina odborníkov hovorila, že špeciálne organizácie by sa mali postarať o monitorovanie zatápania, lebo voda môže zatopiť aj rožňavské námestie, podkopané banskými šachtami. Druhá ich hrozby vyvracala. Po spoločnom stretnutí sa však dohodli, že štátne orgány by mali jednoznačne robiť dôsledný monitoring zatápania. Vlastníkom bane bola Želba Spišská Nová Ves v konkurze. Povrchové objekty bane kúpila pred vyše rokom Rudohorská investičná spoločnosť Rožňava, no podmienkou predaja bol prevod dobývacích práv zo Želby na túto spoločnosť. Podľa našich informácií sa to deje práve teraz. Obvodný úrad životného prostredia v Rožňave vydal pred niekoľkými dňami rozhodnutie s pravidlami, za akých by mala banská voda odtekať. Adresoval ich Želbe, keďže z právneho hľadiska je stále majiteľom dobývacích práv. Ako sme sa dozvedeli, správkyňa konkurznej podstaty sa proti rozhodnutiu odvolala, lebo spoločnosť je v konkurze a na splnenie podmienok nie sú peniaze. Medzi podmienkami je pravidelné monitorovanie stavu vody, jej zloženia, vrátane rádioaktívnych látok a osadenie lapača ropných látok. Práve ropné látky sú strašiakom, pretože keď baňu začalo zatápať, ostali v nej banské stroje aj s olejmi. Ľuďom pri Čučme, ktorým už roky zatápa suterény, však nevie nikto povedať, či je to voda z bane a či tento problém môže vplývať na ich zdravie a život.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer