tejto časti mesta nie je kanalizácia. Priepust, ktorý by mal odvádzať vodu z Kalvárie, je zarastený koreňmi stromov. V suteréne H. Turzákovej už nie je na zemi pivnice položené nič, okrem vždy pripravených gumákov na brodenie sa po pivnici. Pračka aj skrine stoja na tehlách, z elektrických rozvodov sa občas iskrí. Dom sa vplyvom vlhkosti „hýbe". Majiteľka domu má štósy dokumentácie, žiadostí, projektov a fotiek z ich zatopenej pivnice. Spolu so susedom ich rozposielala na všetky inštitúcie, ktoré by mohli zasiahnuť. Štát však nepomohol.
"Už ani nemám chuť s tým niečo robiť," vyhlasuje znechutene. "Veľakrát sme sa dožadovali pomoci od mesta. Dali sme vypracovať projekt na systém odvádzania vody, od samosprávy sme žiadali finančný príspevok, inak by sme všetko urobili sami. Odpoveďou však vždy bolo, že nie sú peniaze". Jej sused V. Bíró sa dočkal aj odpovedí typu: "Mali ste sa pred stavbou opýtať susedov, možno by ste si nerobili pivnicu". Susedia majú dojem, že nik nemá záujem nielenže riešiť ich problémy, ale ani im poradiť, na koho sa majú s nimi obrátiť.
"Veď to by mohol každý občan žiadať peniaze. Už pred stavaním domov im muselo byť jasné, že ten terén je podmočený. Možno tie pivnice nevhodne zaizolovali. Aj ja som mal v pivnici vodu a doriešil som si to sám," hovorí primátor František Kardoš a na margo neexistujúcej kanalizácie v severnej časti Rožňavy podotýka, že "ani v niektorých ostatných častiach nie je kanalizácia. Potrebovalo by to komplexné riešenie. Aj ja mám žumpu, lebo ani na Rožňava - bani, kde bývam, nie je kanalizácia".
Problémov s vodou pri Čučme je viac ako dosť. Odtoku podzemných vôd z Kalvárie do tamojšieho Drázusa bráni napríklad jeho betónové koryto. Je možné, že voda potom vyráža práve do pivníc. Teraz napríklad nie je jasné, či do domov nezateká aj banská voda zo zatopenej Mária bane. "Jednoznačne je žiadúce meranie hladiny priamo v bani, monitoring a jej sledovanie," hovorí odborník na hydrogeológiu Marián Bachňák. Zatiaľ sa domnieva, že väčšina vody tečie z masívu Kalvárie, ktorý nasiakol po dažďoch. Na rade je Želba ako majiteľ dobývacích práv, štátne orgány na ochranu životného prostredia aj mesto. Na všetko by stačil rozbor vody, chýba však záujem niekoho, kto by sa na to podujal. "Ukázalo by sa nielen to, či je to voda z bane, ale aj jej zloženie a vplyv na zdravie obyvateľov".
Ľudia na Hrnčiarskej ulici sa práve tohto vplyvu obávajú. "Veľa ľudí na ulici už ochorelo na rakovinu. Tečie k nám voda od Čučmy, kde bolo kedysi sanatórium. Ešte aj teraz sú v ňom fľaštičky s rádioaktívnymi látkami," hovorí H. Turzáková.
"Odberný objekt je nad sanatóriom, takže kontaminované látky sa tam dostať nemôžu," uisťuje M. Bachňák. Od hygienikov sme sa dozvedeli, že verejné zdroje sú v norme, ale vlastné merania si majú možnosť ľudia objednať. Základný rozbor stojí okolo dvoch tisíc korún. Keďže v Rožňave zrušili laboratóriá, najbližšie je v Košiciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer