vzrástli a spracovatelia hľadajú lacnejšie zdroje v okolitých krajinách. Čiastočné problémy s naplnením vlastných kapacít pociťuje aj spoločnosť Domitri z Gemerskej Hôrky v okrese Rožňava. Firma s ročnou kapacitou 4-tisíc ton patrí k trom najväčším spracovateľom plastov na Slovensku. "Aby sme udržali nepretržitú prevádzku a využili linky musíme dovážať suroviny aj z Maďarska a Českej republiky. Tiež sa pokúšame získať niečo na Ukrajine," hovorí konateľ a spolumajiteľ spoločnosti Ondrej Bodnár. Podľa neho by mal štát proti výkupu plastov zasiahnuť, ak prispel na recykláciu. V Maďarsku napríklad existuje systém kvôt na plastový odpad a export je možný až po naplnení domácich spracovateľských kapacít. "Niečo podobné by bolo potrebné zaviesť aj u nás," dodáva. Dôvodom zvýšeného obchodného záujmu o plasty môžu byť rôzne pravidlá subvencií v jednotlivých štátoch EÚ.
Spoločnosť Domitri sa začala recyklácii plastov venovať v roku 1998. Dvakrát získala niekoľkomiliónovú podporu z recyklačného fondu. Pôvodnú kapacitu výroby zvýšila odvtedy takmer trojnásobne. "Chytili sme sa spracovaním technologického odpadu z výrobného závodu SCA Hygiene Products, tu v Gemerskej Hôrke. Išlo o odpad z výroby hygienických potrieb. S jeho likvidáciou mala firma ťažkosti," vysvetľuje Bodnár. V začiatkoch spoločnosti Domitri významne pomohol istý rakúsky obchodník s regranulátmi, ktoré sú výsledkom spracovania plastového odpadu. "Požičal nám peniaze na kúpu prvej linky, ktorú sme mu splácali výrobou," dodáva. V súčasnosti sa spoločnosť okrem recyklácie zaoberá i drvením a triedením odpadov, od roku 2003 aj výrobou fólií a vriec z polyetylénových materiálov. Regranuláty vyváža do Maďarska, štátov bývalej Juhoslávie, Poľska, Českej republiky a Talianska. V najbližšom období plánuje zvýšiť efektivitu a finalizáciu výroby viacerými investíciami. "Pokúšame sa získať peniaze na kúpu práčky plastov, ktorá zabezpečí, že približne 150 ton znečistenej suroviny, určenej na spálenie, sa ročne spracuje. A na obstaranie ďalšej linky na výrobu fólií pre priemyselné balenie, po ktorých je na trhu dopyt. Na recyklačnom fonde sme tento krát neuspeli, skúsime eurofondy," hovorí konateľ. Firma dosahuje v posledných rokoch tržby okolo 95 miliónov korún a v recyklácii zamestnáva 90 ľudí. Ďalších 150 až 300 osôb prenajíma podľa potreby spoločnosti SCA na práce v skladoch, v odpadovom hospodárstve a pri ručnom balení výrobkov.
Autor: zub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer