sociálnych vecí a rodiny. Do dvoch krabíc napratali 987 CD nosičov, 10 DVD nosičov a podomácky vyrobenú anténu na prijímanie internetového signálu. Policajti zaistili aj tri počítače a teraz sa skúma, aké informácie obsahujú. Stopercentne je isté zatiaľ len to, že užívateľ zaistených počítačov sa nelegálne napojil na sieť istej spoločnosti, prevádzkujúcej internetové služby. Potvrdil to znalec, ktorý na prípade spolupracoval s vyšetrovateľom. Ten zároveň začal trestné stíhanie vo veci trestného činu poškodzovania a zneužitia záznamu na nosiči informácií. Na vyšetrovaní takéhoto trestného činu sa v rožňavskej polícii pracuje prvýkrát a vzhľadom na špecifickosť problému si vyžiadalo množstvo netradičných postupov, zháňania informácií a konzultácií s odborníkmi. Podnet dal prevádzkovateľ internetovej spoločnosti. Minimálne tri mesiace pozoroval, ako sa mu zaťažuje a vypadáva sieť. Keď prišli klienti, aby s prevádzkovateľom preskúmali, kde je chyba, nenašla sa žiadna.
"Páchateľ sa totiž napájal výsostne mimo pracovného času, od 16. hodiny do neskorých nočných hodín," hovorí vyšetrovateľ prípadu Ján Vester. Okamžite rozbehol pátranie, zameral lokalitu, odkiaľ by mohol byť signál, šíriaci sa vzduchom, sťahovaný. Podozrivého muža mala polícia niekoľko dní pod drobnohľadom. Podrobnosti vyšetrovateľ neuvádza, no opatrenia boli špecifické. "Nevedeli sme, akými informáciami podozrivý disponuje. Ak by čo i len niečo tušil, vedel by všetky dôkazy dvomi, tromi príkazmi zlikvidovať". Šikovným ťahom vyšetrovateľ dosiahol, že chlap im vydal dôkazy dobrovoľne.
"Pri domovej prehliadke sme zaistili dva počítače, tretí v práci. Ďalej sme našli stovky cédečiek, na ktorých sú, okrem iného filmy, MP 3 a rôzne programy. Na streche domu bola nainštalovaná podomácky vyrobená anténa v plastovej nádobe. Cez ňu nelegálne prijímal vzdušný signál," uvádza vyšetrovateľ.
Prítomný expert policajtom poradil, ako odpojiť súčasti počítača tak, aby si nepoškodili dôkazný materiál. "Počítače mal zapojené tak, že by sa do nich nedostal ani cudzí hacker," vysvetľuje ďalej. Aj experti dávali nad schopnosťami majiteľa počítačov "klobúk dolu". Spôsob, akým užívateľ fungoval, spočíval v tom, že "na sieť sa prihlasoval ako prioritný klient a vyradil z nej tých, ktorí si za užívanie riadne platili. Používal cudzie počítačové adresy".
Policajti teraz všetko podrobia skúmaniu a vyšetrovateľ hovorí, že "znalecké dokazovanie bude náročné tak, ako bolo aj doterajšie vyšetrovanie. Predsa len, táto oblasť je z pohľadu práva ešte nepreskúmaná."
Škody internetovej spoločnosti odhadol jej prevádzkovateľ na takmer 200-tisíc korún. Vyšetrovateľ okrem spomínaného trestného činu začal stíhanie aj vo veci trestného činu neoprávneného obohatenia. Muža zatiaľ neobvinil, pretože "hoci sú dôkazy na obvinenie, radšej počkáme na znalecké posudky. V každom prípade, dôkazné prostriedky sú zabezpečené". Podozrivý využil právo nevypovedať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer