vybrať, či pôjdu "sedieť", alebo si svoj trest odpracujú. Malo by sa to diať pri verejnoprospešných prácach pre obec, alebo pre inú organizáciu, zameranú na kultúru, školstvo, šport, rozvoj vedy, či humanitárnu a charitatívnu činnosť. Spolupracovať pri hľadaní vhodného "zamestnania" pre odsúdencov majú aj úrady práce a obce.
Hoci sa samosprávy neustále bránia prijať nové kompetencie, na ktoré im štát nedáva dostatok financií, primátor Rožňavy František Kardoš si nemyslí, že nová forma trestu a povinnosť mesta zabezpečiť pre odsúdeného verejnoprospešnú prácu, je zlý nápad. "Myslím si, že mesto na tom nemá čo stratiť. Práce verejnoprospešného charakteru sa nájde vždy dosť. Zatiaľ však neviem, čo všetko by starostlivosť o takého odsúdeného priniesla. Myšlienke zamestnávať odsúdených sa však nebránim," uviedol primátor a dodal, že aj väzeň je využiteľná pracovná sila. Mesto Rožňava do dnešného dňa neodmietlo ani jedného občana, ktorý sa na verejnoprospešné práce prihlásil v rámci aktivačného príspevku.
Takmer totožný názor na vec má aj riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Revúcej Ondrej Kvetko. "Nemám nič proti tomu, aby úrad pomáhal nájsť verejnoprospešné práce pre odsúdených. Zatiaľ však nemáme nijaké bližšie informácie, no ak nám tak prikáže zákon, budeme ho samozrejme rešpektovať. Okrem toho, v prípade väzňov nepôjde o trvalé zamestnanie, takže sa nik nebude musieť obávať, že niekomu zoberú možnosť pracovať," myslí si O. Kvetko.
Jeho kolegyňa v Rožňave Dana Lacková si spoluprácu pri hľadaní práce pre odsúdených tiež vie predstaviť. "Nepôjde o nič výnimočné. Budeme spoluorganizátorom tak, ako obce či tretí sektor. V podstate pôjde o tú istú formu, ako pri aktivačných prácach. Organizačne to nebude pre nás problém, dokonca si myslím, že to bude mať aj svoje opodstatnenie. V prvom rade by sa pomocou týchto ľudí mohol posilňovať sociálny systém. Pomáhali by napríklad pri výstavbe hospicov, vznikli by sociálne kurately, čo je zmysluplné aj z výchovného hľadiska pre samotného odsúdeného," hovorí D. Lacková.
Podľa návrhu môže sudca udeliť odsúdenému výkon povinnej práce za prečin, ktorého horná hranica nepresahuje trest odňatia slobody päť rokov. Odsúdený však musí s takýmto trestom súhlasiť. Práce bude potom vykonávať v čase svojho osobného voľna a odpracovať si bude musieť od 40 do 300 hodín. Táto, takpovediac, úľava sa bude prevažne týkať páchateľov dopravných nehôd bez následkov smrti a väčšiny nedbalostných trestných činov. Odsúdený za túto prácu nemá nárok na odmenu a v prípade, že si nebude plniť svoje povinnosti, poputuje rovno za mreže.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer