Rožňava/Dobšiná - V priebehu jedného mesiaca prišli na rožňavský mestský úrad štyri petície. Dve z nich majú však rovnakú tému - deti s nariadenou
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ústavnou výchovou. Obyvatelia Ružovej ulice a Ulice 29. augusta v rozpätí pár dní spísali dokumenty, v ktorých nesúhlasia so zriadením prevádzky Detského domova (DM) v Dobšinej na uliciach v súkromných rodinných domoch. DD ich odkúpil na základe uznesenia vlády SR a Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Takáto forma výchovy je súčasťou transformácie výkonu ústavnej výchovy v detských domovoch.
Susedia sa odvolávajú na to, že "obyvatelia budú zaťažení zvýšenou dopravou, hlukom, ako aj celým režimom prevádzkovania zariadenia," pričom upozorňujú na územné plánovanie a stavebný poriadok. V rámci územných konaní vyslovili zámery vybudovať vysoké múry, vyjadrili obavy z krádeží a kriku. Podotýkame, že deti tam ešte nebývajú. Vzhľadom na väčší počet detí v domoch argumentovali obyvatelia aj hygienickými predpismi, hoci hygienici dali kladné stanovisko.
Riaditeľka DD v Dobšinej je sklamaná. "Nariadená ústavná výchova neznamená, že ide o nejakých delikventov. Sú to siroty, polosiroty, alebo deti žijúcich rodičov, ktorí sa o ne z rôznych príčin nevedia postarať. Delikventi sú v reedukačných ústavoch. Deti, ktoré budú na uliciach Ružovej a 29. augusta, sú vlastne zo Špeciálnej základnej školy internátnej v Rožňave. Nebudú už patriť pod ministerstvo školstva, ale práce. A rezort ich pridelil práve dobšinskému domovu".
Hlavná kontrolórka mesta Katarína Balážová petície prijala. "Nepovažujem to za petíciu. Nejde tu o spoločný a verejný záujem. Okrem toho, narazili by sme na zákon, ktorý hovorí aj tom, že petícia nesmie vyzývať k porušovaniu ústavy a zákonov, k popieraniu alebo obmedzovaniu osobných, politických, iných práv osôb pre ich národnosť, pohlavie, rasu, pôvod, sociálne postavenie a tak ďalej. V tejto veci prebieha stavebné konanie o zmene užívania stavby. Stavebný úrad nemá výhrady voči užívaniu domu. Môžu sa odvolať na nadriadený orgán," hovorí kontrolórka. Obyvatelia pokračovali podaním podnetu na preskúmanie zákonnosti postupu mesta na prokuratúru.
DD takýmto spôsobom umiestňuje asi 40 detí. Kúpil aj dom na Kasárenskej ulici v Rožňave. Tam bývajú deti od 15 do 25 rokov priamo z dobšinského domova. A tie si susedov nevedia vynachváliť. Jeden rodinný dom už majú domováci aj v Dobšinej. Bývajú ako jedna rodina, dennodenne majú plný program, sami sa o domácnosť starajú a so susedmi sa vzájomne navštevujú. A tiež majú nariadenú ústavnú výchovu. Bývanie v rodinných domoch im má pomôcť lepšie ich pripraviť na život, vedieť sa o seba postarať.
O týchto petíciách rozhodne teda prokuratúra. Na mestský úrad ešte prišiel dokument od obyvateľov bytoviek pri vojenských kasárňach. Ide o vodovod na ulici a ľudia oznamujú, že nie sú ochotní platiť za straty vody v sieti mesta Rožňava a žiadajú riešenie. Dokument podľa kontrolórky nespĺňa podmienky petície, ale prípad sa rieši s ministerstvom obrany.
Ľudia okolo Ulice Z. Fábryho zase namietajú stavbu štvorpodlažnej bytovky s nájomnými bytmi. Objekt by bol v bezprostrednej blízkosti domov."Znamenalo by to stratu nášho súkromia, znehodnotenie cien našich nehnuteľností. Žiadame pozastaviť práce na projekte a prehodnotiť navrhované situovanie, prípadne umiestniť stavbu v inej lokalite. Plánovaná výstavba by znamenala život vo výkladnej skrini," píše sa v petícii, ktorú podpísalo 27 ľudí, nielen z dotknutej ulice.
O všetkých prípadoch podá kontrolórka informatívnu správu na zastupiteľstve. Dokument ako petíciu predloží poslancom len v prípade nešťastnej bytovky.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer