rožňavského mestského zastupiteľstva (MZ). Dôvodom boli petície. Dokumenty obsahujú celý rad výhrad proti zriadeniu satelitov pre deti zo Špeciálnej základnej školy v Rožňave, patriacimi už k Detskému domovu v Dobšinej. Zariadenia majú vzniknúť v rodinných domoch na spomínaných uliciach.
Hlavná kontrolórka dokumenty nepovažuje za petície, ale sťažnosti a takto aj o nich informovala poslancov. Keď to dala na vedomie obyvateľom, podali podnet na prokuratúru, ktorá má preskúmať postup mesta. Rožňavčania sa hlavne zaoberajú tým, ako sa po príchode detí s nariadenou ústavnou výchovou zmení ich život. "Na stavebné konanie ani neboli prizvaní všetci dotknutí účastníci," rozčuľovala sa jedna z obyvateliek Ulice 29. augusta. "Stratíme súkromie, domy stratia zase hodnotu. A cez prázdniny tie deti kde budú?! Pred mojou bránou?," stupňovala argumenty. Judita Szabová z Kasárenskej ulice bude mať v susedstve až dva satelity. Zo severnej a z južnej strany. Jeden už funguje. "Odvtedy už nie je bývanie také, aké bolo. Nie sú to zlé deti, ale hrajú sa na ulici, pustia si tam hudbu, navštevujú ich kamaráti, je tam viac hluku. Moji rodičia asi budú nútení predať dom,". Našťastie, našli sa aj takí obyvatelia, ktorí "vytiahli" aj otázky, týkajúce sa priamo samosprávy a Stavebného úradu. Ten totiž vydal súhlasné rozhodnutie. Judita Plačková z Ružovej ulice sa napríklad opýtala, ako je možné, že úrad povolil zmenu užívania stavby, keď územný plán mesta ráta v týchto uliciach s individuálnou bytovou výstavbou (IBV) a nie so zariadeniami, patriacimi do inej kategórie. "Žiadame všetky štátne orgány, aby konali v rámci zákona a aby rozhodnutia zrušili". Súhlas na zriadenie satelitu, dal, okrem iných aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Rožňave. "Viete si predstaviť v predsieni s rozmermi 1,5 krát 1 meter 16 až 19 párov topánok? A jeden záchod pre toľké deti?," spýtal sa poslanec Jozef Celušňák a pokračoval: "Aj mňa sa ľudia už pýtali:' Jožo, a ty čo más proti detičkám?'. Nič. Ale nalejme si čistého vína. Aké sú to deti? Sú zo Špeciálnej základnej školy a musia mať dozor. Čo bude v zime?! V internátnej škole majú zázemie, športoviská. Tuto budú chodiť po ulici a otravovať obyvateľov. Treba to celé pozastaviť".
Poslanec Vladislav Laciak upozornil, že:"To nie sú zločinci, ale deti v ťažkých životných situáciách. Zámerom všetkého je neumiestniť ich v 'koncentrákoch', ale umožniť im zaradiť sa do normálneho života". Do diskusie sa zapojil aj poslanec Dušan Pavlík, ktorý navrhoval riešiť principiálnu otázku. "Čo s tým vieme urobiť? Máme my, ako zastupiteľstvo, právo možnosť niečo zmeniť?". A v tejto chvíli obyvateľov poslanci upozornili, že oni v tejto veci nerozhodli, urobil tak Stavebný úrad ako prenesený výkon štátnej správy a do jeho činnosti Mestský úrad (MÚ) nemá právo zasahovať. Obyvateľom však nie je jasné, prečo je potom pod rozhodnutím podpis primátora mesta. MZ po búrlivej diskusii nakoniec prijalo uznesenie s tým, že námietky obyvateľov berie na vedomie a podporuje odvolanie voči rozhodnutiu prvostupňového Stavebného úradu. Ľudia sa môžu odvolať na Krajský stavebný úrad. Hlasovalo 16 poslancov, 14 bolo za toto uznesenie, dvaja sa zdržali.
Detský domov Dobšiná odkúpil rodinné domy od súkromných osôb v uliciach Rožňavy na základe uznesenia vlády SR a Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Zriaďovanie satelitov je súčasťou transformácie ústavnej výchovy v detských domovoch. Špeciálne základné školy už budú patriť pod spomínané ministerstvo a pod detské domovy. Rožňavskú školu pridelilo práve dobšinskému domovu.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer