dieťaťa na lôžko je často podľa lekárov zapríčinené menšou opatrnosťou rodičov. V nemocniciach sa hromadia takzvané cestné úrazy, otravy hubami či durmanom, ale aj infekcie dýchacích ciest a hnačky.
"Leto nie je obdobie, keď sú dominantné infekcie dýchacích ciest, a teda teoreticky by sme mali mať nižší počet pacientov ako v období chrípky," vysvetľuje primárka detského oddelenia Nemocnice s poliklinikou sv. Barbory v Rožňave MUDr. Eva Mocová. Pokles však podľa jej slov nie je až taký výrazný, ako by lekári očakávali, pretože na druhej strane sa znásobujú počty detí, ktoré majú iné ochorenia. "Netýka sa to priamo úrazov, ale s letom súvisia napríklad aj nediagnostikovaní alergickí pacienti, ktorých rodičia si často astmatický záchvat pomýlia s chrípkou alebo prechladnutím či kašľom," hovorí lekárka.
Z jej ďalšieho rozprávania vyplýva, že dominantnými pacientmi na detskom oddelení sú tí pacienti, ktorých postihlo hnačkové ochorenie. "Tým nemyslím len samotnú salmonelu, ale aj iné typy hnačiek, ktoré sa v lete u detí vyskytujú pomerne často. Čo ľudia nevedia, je to, že salmonelu môžu dostať aj z nedostatočne upraveného kuracieho mäsa či z nedostatočne umytého ovocia a zeleniny."
Čo sa klasických úrazov týka, najviac sa lekári v lete stretávajú s úrazmi detí na bicykloch, kolieskových korčuliach či kolobežkách. "Podstatnú časť letných úrazov tvoria aj kúpaliskové úrazy. Ide o poškodenie chrbtice po skoku do vody či zástavu srdca po skočení do studenej vody. Spomínam si na dieťa, ktoré malo nezistiteľnú chybu na srdiečku, a následkom skoku do studenej vody došlo uňho k zástave," spomína MUDr. Mocová.
Výnimku netvoria ani otravy hubami, čistiacimi prostriedkami, ktoré najmä malé batolivé deti dokážu až zázračne "vyčarovať" zo skriniek, najmä v novom prostredí, napríklad na chatách. "Tieto otravy spadajú do kategórie náhodných. Naša mládež ale skúša dostupnosť prírodných drog. Všade v prírode rastie množstvo bobulí, z ktorých sú celé rady neškodné, ale aj vysoko jedovaté, ako napríklad durman. Vek detí, ktoré ho neraz požijú za účelom halucinovania, sa z roka na rok znižuje a nedá sa označiť ako náhodný," upozorňuje E. Mocová a na záver dodáva, že rodičia by si mali dať pozor aj na konzumáciu alkoholu svojich detí, ktoré sa k nej na oddelenie dostanú často s hladinou v krvi nad 2,8-promile.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer