takpovediac na konci sveta, sa nedalo telefonicky dovolať, ale čo bol väčší problém, ani odtiaľ telefonovať.
"Čakala som maliarov. Dohodli sme sa, že sa mi telefonicky ozvú, ale tu jednoducho žiadne pevné linky nefungovali. Viete si to predstaviť? Len sme tŕpli, aby sa niekomu niečo nestalo. Keby tu niekoho zastihla smrť, nepomohli by sme si nijak. Ako sto rokov za opicami!" rozčuľuje sa Zuzana Jančíková. "Načo tu ponúkajú rôzne programy, keď sa telefonovať nedá? Každý si linku poctivo platí a čo z toho máme?! Ja ju zruším!" pokračuje a vzápätí sa dozvedáme, že bez telefonického spojenia boli obyvatelia nielen uplynulý víkend. Stáva sa to častejšie. "Už ide víkend, už len čakáme, či to zase nevypadne".
Na starostu Ondreja Jančíka vyvíjali ľudia najväčší tlak. "V obci žije len 70 obyvateľov, no vyše 70 percent z nich má nad 70 rokov. Každú chvíľu potrebujú lekára... Čo by bolo, keby sme potrebovali sanitku?". V obci má podľa starostu pevné linky zavedených asi 10 domácností. Od piatku nefungovala ani jedna. Okrem toho majú v obci telekomunikácie svoju ústredňu. Nedalo sa dovolať ani len z verejného automatu. Mobilný telefón majú asi traja ľudia. Pre aký -taký signál sa však počas telefonovania musia postaviť na vopred „odskúšané" miesto v dedine. Kto mal cez víkend mobil, „lietal" s ním z jedného konca obce na druhý a netajil pri tom nervozitu. O. Jančík nelenil a v sobotu zatelefonoval z mobilu na ohlasovňu porúch telefónnych staníc. "Predstavte si, tá pani, meno som si nezapamätal, mi povedala, že takých zákazníkov majú viac a zložila. Je tento prístup normálny? Predtým nám poruchy prišli opraviť do hodiny". Po márnom čakaní Hankovanom linky zapojili až v pondelok dopoludnia.
Sťažnosti obyvateľov obce sme posunuli Slovenským telekomunikáciám (ST). Od hovorcu Radoslava Bielika sme dostali odpoveď, že vzniknuté poruchy sa snažia riešiť promptne. "Limit pre odstránenie porúch je do 24 hodín, aj keď sú situácie, kedy sú odstránené podstatne rýchlejšie. V prípade hromadných porúch na zariadení alebo ústredni je to zabezpečené formou vyslania pohotovostnej služby na miesto poruchy". Technik však do Hankovej vyrazil až po vyše dvoch dňoch. "Vo svojom údržbovom rajóne má v priemere 3-tisíc telefónnych liniek," vysvetlil hovorca.
"To je ich problém, to si predsa musí vyriešiť spoločnosť. My si za linky platíme," stojí si za svojím Z. Jančíková. Čo sa týka inkriminovanej soboty, podľa ST boli poruchy nahlasované priebežne, monitoring nezaznamenal žiadny alarmový stav. "Príčinou problému bola softvérová porucha jedného zariadenia".
Na margo starostovho upozornenia na správanie sa operátorky, ST zareagovali odpoveďou, že „všetci operátori Call Centier pred nástupom absolvujú odborné školenia pre telefonický styk so zákazníkom. Ich povinnosťou je dodržiavať firemnú kultúru a vyhovieť požiadavkám každého zákazníka. Kvalita hovoru je monitorovaná nadriadeným operátora a výsledky sú zahrnuté do jeho mesačného hodnotenia. Za nedodržanie kvality telefonického hovoru sú operátori sankcionovaní".
Podľa hovorcu musí zákazník v prípade poruchy nahlásiť číslo telefónnej stanice, prejav poruchy, svoj kontakt. Operátor zase musí klienta informovať o možnostiach preverenia problému, alebo o výjazde technika.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer