živé diskusie čo a ako urobiť, aby sa tento fenomén nerozširoval takou závratnou rýchlosťou. Mnoho rodičov dokonca ešte stále nerozozná, či sa za malátnosťou jeho dieťaťa skrýva únava, alebo požitie drogy. Tento problém je, zdá sa, dnes vyriešený, pretože lekárne už ponúkajú jednoduché testy na zistenie požitia drogy.
Koordinátori projektu prevencia.info, ktorý vznikol v Revúcej, prišli s nápadom realizovať náhodné testy na prítomnosť drogy v organizme u žiakov základných i stredných škôl. Táto činnosť zrejme narazí na odpor nielen samotných žiakov, ale aj zákona.
V rámci neho sa totiž musí prihliadať na ochranu osobnosti, na ktorú majú nárok aj žiaci. "Sme ešte len na začiatku a preto musíme zistiť, aký názor na takéto testovanie majú riaditelia škôl. Premýšľal som nad tým, či prichádza do úvahy zahrnúť takúto povinnosť do školského poriadku," uvažoval prezident Centra neformálneho vzdelávania a prevencie v Revúcej Ľuboslav Kučerák, ktorý na túto tému rokoval s Krajským školským úradom. "Tieto debaty sa však niesli viac na akademickej pôde vo forme odporúčaní a na kraji to videli skôr ako problém."
Kým koordinátori a riaditelia škôl majú v otázkach testovania žiakov na drogy nie celkom jasno a mnohí sa obávajú, že spomínanú povinnosť nikdy nepresadia, celkom jasno majú v tejto veci rodičia. Na otázku, či by boli proti testovaniu svojich detí, odpovedali deviati opýtaní rodičia deti vo veku od 7 do 14 rokov rovnako: nie, nebol by som proti. Všetci by zároveň túto možnosť privítali a o výsledku, nech by bol negatívny, či pozitívny by chceli byť informovaní.
"Pokojne podpíšem papier, že súhlasím aj teraz. Je to dobrý nápad. Myslím si, že dieťa, ktoré by takýto test odmietalo, by bolo minimálne podozrivé. Veď ak nič neberie, prečo by sa bálo dať moč na testovanie?" mysli si 38-ročná Viera, ktorej syn je študentom gymnázia.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer