Podporovať deti z detských domovov je povinnosťou všetkých!
Na základe rozhodnutia Vlády SR a transformácie detských domovov z internátneho typu na rodinný bolo odkúpených niekoľko rodinných domov za účelom vytvorenia takzvaných satelitov a za účelom skvalitnenia výchovy detí, ktorým nebolo dopriate šťastné detstvo a rodina. Aj v našom regióne a meste Rožňava boli zriadené satelity - rodinné domy, s maximálnym počtom detí 10. Výchova detí prebieha v týchto zariadeniach pod dohľadom skúsených vychovávateľov, ktorí vedú a učia deti k samostatnosti, zručnosti vo všetkých oblastiach života. Aby sa úspešne začlenili do demokratickej spoločnosti. Tieto dospievajúce deti riadne študujú na odborných, stredných ale aj na vysokých školách. V týchto zariadeniach vládne prísny a organizovaný režim.
Som znepokojený a nedá mi, aby som nezareagoval na iniciatívu skupiny občanov ulíc susediacimi s týmito zariadeniami. Formou petičnej akcie a zapojením poslancov mesta znevážili ľudské hodnoty. Z detí, ktoré za svoj osud nemôžu, urobili zlodejov, nevychovancov a deti ulice. Znehodnotili prácu vychovávateľov, ktorí neraz obetujú svoj voľný čas deťom. Je zarážajúce, že práve teraz, keď sa SR začleňuje medzi vyspelé štáty EÚ, kde sa kladie dôraz na sociálnu politiku, výchovu a vzdelanie, vychádza takáto iniciatíva, založená na domnienkach a tvrdeniach, nezakladajúcich sa na pravde.
Vážení spoluobčania! Pýtam sa Vás, akým právom zasahujete do súkromia a výchovy detí, ktoré stratili svoj domov?! Akým právom znehodnocujete prácu vychovávateľov a sociálnych pracovníkov, ktorí sa venujú výchove detí z detských domovov, aby sa stali plnohodnotnými občanmi demokratickej spoločnosti?! Uvedomte si, že je morálnou povinnosťou nás všetkých a nielen štátu, postarať sa a podporovať tieto dospievajúce deti pri začlenení do spoločnosti.
P. G., Rožňava (celé meno a adresu máme v redakcii - pozn. red.)
Autor: od 20. 6. do 26. 6. 2005
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer