zabila svojho druha. Súd ju poslal do väzenia a keďže sa o Jána nemal kto postarať, lebo jeho biologický otec už nežil, jedenásťročné dieťa sa ocitlo v detskom domove. Jeho mama, keď to väzenská kurátorka dovolí, príde za ním na sviatky a strávi so synom niekoľko dní v priestoroch, ktoré sú zariadené špeciálne pre tieto účely. Celé meno a mesto odkiaľ chlapec pochádza, na žiadosť riaditeľky domova i z etických dôvodov neuvádzame. Podobný osud postihol aj ďalšie deti. Niektoré však mali šťastie a postarali sa o nich príbuzní, väčšinou starí rodičia.
"Keď k nám Janko prišiel, bol vo veľmi zlom psychickom stave. To, čo sa v rodine stalo, zanechalo na ňom stopy. Ťažko to zvládal, potreboval pomoc psychiatra. Pracovala s ním naša psychologička a zdá sa, že dnes už chlapec počiatočnú traumu prekonal," vysvetľuje riaditeľka tornaľského domova Magdaléna Soboňová. Pomoc dieťaťu však neposkytovala len psychologička, ale aj možnosť stretávania s matkou. Štát občana, ktorý spácha závažný trestný čin potrestá odňatím slobody. Tento trest sa však nepriamo prenáša aj na deti odsúdených a v prípade, že majú len jedného rodiča a nie iných príbuzných, sú "potrestané" ústavnou výchovou. Pre tieto prípady zároveň existuje možnosť pre odsúdených stretnúť sa so svojimi deťmi, avšak za podmienok, ktoré určí väzenský kurátor. "Jankova mama sa k nám dostane napríklad za dobré správanie. Má tzv. dovolenky, ktoré zásadne trávi u nás so svojim synom. Príde na Vianoce a čas so synom strávi v špeciálne upravenom priestore, kde si sami varia i trávia vianočné sviatky. Ide o to, aby sa čo najviac priblížili k verzií, akú poznajú z domu," vysvetľuje riaditeľka Soboňová. Financie na jedlo počas tejto dovolenky dostane mama Janka za prácu, ktorú vykonáva vo väzení. Po dohode s riaditeľkou domova a kurátorkou, nakúpia "minirodinke" všetko to, čo potrebujú na čas strávený spolu.
V Rožňavskom okrese trávia čas za mrežami ďalšie štyri matky. Tie pred odchodom do vyšetrovacej väzby žili s deťmi samy. Dokopy dvanásť detí však malo šťastie a namiesto do detského domova poputovali k starým rodičom. "Jedna matka je vo väzbe v zahraničí, ďalšie tri vo vyšetrovacej väzbe u nás. Po tom, keď ich za spáchané trestné činy zobrali policajti, upovedomili nás i starých rodičov o tom, že doma ostali maloleté deti. Starí rodičia si ich okamžite zobrali," uviedla vedúca odboru sociálnych veci, Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Rožňave Matilda Jakubíková.
Deťom, o ktoré sa nemá kto postarať, musia nájsť do rozhodnutia súdu dočasne umiestnenie, napríklad v staniciach opatrovateľskej služby. Sociálny úrad skúma aj to, ktorý detský domov má voľné miesto a kde sa deti, ktoré prídu o rodičov, dajú na istý čas umiestniť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer