Rožňava/Vlachovo/Nižná Slaná - Poplatkom za reprodukovanú hudbu pomocou rádia, televízorov či hi-fi veží sa nemôžu vyhnúť ani kúpaliská a rekreačné
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
zariadenia. Rovnako ako kaviarne, bary či diskotéky si túto povinnosť musia splniť aj športové zariadenia, štadióny a fitnesscentrá. V Gemeri sa na kontrolórov zo Slovgramu a SOZA pripravili všetci prevádzkovatelia kúpalísk, ktorým sa viac oplatí zaplatiť organizácii ochraňujúcej duševné práva autorov niekoľko stoviek, ako riskovať mastnú pokutu.
"Poplatky platíme už niekoľko rokov. Hudbu máme od deviatej rána do večera, takže riskovať pokutu v prípade kontroly si nemôžeme dovoliť," uviedol vedúci kúpaliska v Rožňave Ivan Štiglitz a dodal, že "rovnako platíme za reprodukovanú hudbu na zimnom štadióne, kde ju púšťame v čase verejného korčuľovania".
Obec Vlachovo v Rožňavskom okrese sa poplatkom SOZA tiež nevyhýba. Platia však len 300 korún, čo je suma vypočítaná len na letnú sezónu, keď je v prevádzke letné kúpalisko. "Tento rok sme hudbu ešte nehlásili, nakoľko len dnes (včera - pozn. redakcie) sa u nás koná kontrola hygieny a kúpalisko ešte nie je otvorené," uviedol starosta obce Vlachovo Juraj Kováč.
Sto korún za polrok platí poplatky za šírenie hudby aj Vojtech Eltschläger, ktorý prevádzkuje rekreačné zariadenie v Nižnej Slanej, ku ktorému patrí aj kúpalisko. Hoci nie je určené pre verejnosť, len pre ubytovaných hostí, poplatok sa naňho vzťahuje tiež. Podľa autorského zákona je ignorovanie práv výkonných umelcov a výrobcov zvukových a zvukovoobrazových záznamov porušením zákona. Úmyselné vyhýbanie sa plateniu je trestným činom. Ak nemajú prevádzkovatelia spomenutých zriedení zaplatené poplatky a príde im kontrola, nemusia hneď zaplatiť pokutu. Najprv dostanú šancu prihlásiť sa a dodatočne zaplatiť.