zastúpení poslancami mestského zastupiteľstva, primátorom a prednostom mestského úradu, schválili okrem výročnej správy a účtovnej závierky za rok 2004 i plán činnosti na tento rok, ako aj odmeny prokuristom za druhý polrok. Stalo sa tak napriek tomu, že spoločnosť skončila minuloročné hospodárenie so stratou 8,3 milióna korún. Na odmeňovanie vedenia stratovej firmy bol v časti zastupiteľstva, predstavenstve i dozornej rade opačný názor.
O odmenách vo výške 30 percent zmluvného platu pre bývalého prokuristu Imricha Ondréšika a súčasného Ladislava Dávida nakoniec rozhodol jeden hlas. Strata za minulý rok bola oproti plánu takmer raz taká veľká a skoro trojnásobná v porovnaní s rokom 2000, keď spoločnosť začala podnikať. Počas doterajšej existencie ani raz nevyprodukovala zisk, ani vyrovnaný hospodársky výsledok a podľa odborníkov ho v súčasnom stave ani nemôže dosiahnuť. Z auditorskej spoločnosti Interaudit Univerzal z Prešova, ktorá posudzovala účtovnú závierku 1. Rožňavskej, vyplýva "významná neistota a pochybnosti, či bude schopná spoločnosť pokračovať ďalej v činnosti". Dozorná rada zasa vo svojom stanovisku konštatuje, že "firma ani v jednom roku nesplnila plán, pričom zdvôvodnenia tohto stavu sú veľmi slabé. Revitalizačné opatrenia sú neúčinné, rastú pohľadávky, záväzky i osobné náklady".
Predstavenstvo vidí problém dlhodobej nesolventnosti najmä v tom, že "spoločnosť nesie ťarchu mestských záväzkov za neplatičov bytov a služieb, ako i v tom, že stratové prevádzky firmy prevyšujú ziskové". Za správu obecných bytov eviduje od roku 1999 takmer 9,5-milióna korún pohľadávok voči neplatičom. Dlhodobé záväzky spoločnosti prevyšujú pohľadávky a dosahujú viac ako 46 miliónov korún. Zo stredísk 1. Rožňavskej vykázala najväčšiu stratu prevádzka Obchodno-kultúrneho centra( 5,9 mil. korún) a Všešportového areálu (3,4 mil. korún). Ziskové boli ubytovacie služby a prenájom nebytových priestorov. Vo firme vlani robilo 47 ľudí za priemernú mzdu 10,5-tisíc korún. Celkové mzdové náklady medziročne vzrástli na 6,3 milióna. Nezdravé hospodárenie akciovky bolo už viackrát terčom kritiky poslancov a úvah o jej zrušení. Vlani muselo mesto prevziať za firmu niekoľkomiliónový záväzok, ktorý mala voči spoločnosti Tekor a vymeniť ho za časť akciového podielu v nej. V súčasnosti má však 1. Rožňavská voči Tekoru opäť približne 5-miliónový dlh. V predstavenstve a v dozornej rade spoločnosti je 6 poslancov mestského zastupiteľstva, viceprimátor a prednosta mestského úradu, ktorí dostávajú za pôsobenie v orgánoch spoločnosti pravidelné odmeny. Predsedom predstavenstva je poslanec Peter Marko.
Autor: zub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer